Wspinaczka na Fudżi. Co warto ze sobą zabrać?

Planując trekking na Fudżi, najpierw należy skompletować odpowiednie wyposażenie. Przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla tych, którzy planują wejść na najwyższy szczyt Japonii, a także dla tych, którzy stawiają sobie większe wyzwanie – pragną na nią wbiec.

Planując trekking na Fudżi, najpierw należy skompletować odpowiednie wyposażenie. Przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla tych, którzy planują wejść na najwyższy szczyt Japonii, a także dla tych, którzy stawiają sobie większe wyzwanie – pragną na nią wbiec.

Japonia jest krajem wyjątkowo górzystym z powodu aktywnego podłoża tektonicznego – warto podkreślić, że góry stanowią aż 70 proc. jej powierzchni. Jak powszechnie wiadomo, najwyższym szczytem Japonii jest Fudżi mierzące aż 3776 m n.p.m.

Góra oraz świątynie znajdujące się u podnóża i wokół krateru wpisano w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt dziedzictwa kulturowego. Warto wspiąć się na szczyt Fudżi i podziwiać wspaniałą panoramę Kraju Kwitnącej Wiśni.

Widok na Fuji

Fudżi – święty symbol Japonii

Majestatyczna góra Fudżi to wciąż czynny stratowulkan i zarazem święty symbol Japonii oraz cel wypraw zarówno podróżników, sportowców i turystów, jak także wyznawców szintoizmu (shintō) i buddyzmu. Jej ostatnia erupcja miała miejsce w 1707 roku. Mimo że znajduje się około 100 km na południowy zachód od Tokio, będąc w stolicy Japonii można podziwiać dumę kraju.
Tuż obok góry znajduje się słynny Park Narodowy Fuji-Hakone-Izu – jego łączna powierzchnia lądowa wynosi 121 695 ha. Park obejmuje pięć jezior, wodospad Shiraito oraz las Aokigahara, półwysep Izu oraz miejscowość Hakone z gorącymi źródłami, a ponadto współtworzy archipelag wulkanicznych wysp Izu.

Wulkan Fuji

Zdobycie Fudżi – wejście lub bieg na szczyt

Fudżi jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Japonii, a unosząca się wokół niej aura tajemniczości sprawia, że nie brakuje chętnych, którzy chcą ją zdobyć. Warto zdecydować się na udział w niezwykłej wyprawie, która zapewni adrenalinę, niezwykłe wrażenia oraz wspaniałe widoki – zdobycie Fudżi pieszo lub biegiem. Takie wyzwanie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania – w drugiej części tekstu podpowiadamy, co ze sobą zabrać.

Wyprawę na najwyższą górę Japonii można organizować od lipca do połowy września. Dostępne są cztery szlaki prowadzące z różnych miast – każdy jest podzielony na 10 stacji i rozpoczyna się u jej podnóża, a kończy przy kraterze wulkanu. Do 5. stacji (2400 m n.p.m.) dojedziemy autobusem i stąd rozpoczniemy nocny trekking.
Po drodze znajdują się schroniska turystyczne, w których można odpocząć lub uzupełnić braki – najlepiej jednak wcześniej skompletować cały ekwipunek. Co należy ze sobą zabrać, planując wyprawę na Fudżi?

Wulkan od strony praktycznej – kompletujemy ekwipunek

Wejście na szczyt – niezbędne wyposażenie

Lipiec i sierpień to najlepsza pora na wspinaczkę – zwykle na szczycie góry nie ma wtedy śniegu, działają schroniska i można skorzystać z autobusów, a warunki pogodowe sprzyjają turystom. Podczas trekkingu na Fudżi nie są wymagane specjalne umiejętności – nie jest on technicznie trudny, ale jednak intensywny. Warto zadbać o swoją kondycję, a także wcześniej skompletować niezbędne wyposażenie. Obejmuje ono m.in.:
– dobrej jakości górskie buty do trekkingu, które zabezpieczą kostki przed kontuzjami;
– cieplejsze ubranie chroniące przed zimnem, silnym wiatrem i deszczem (kurtka i spodnie przeciwdeszczowe i przeciwwietrzne, rękawiczki, czapkę, chustę buff). Na szczycie temperatura może wynieść ok. O °C;
– latarkę (najlepiej tzw. czołówkę);
– ok. 1000 JPY w monetach (np. aby skorzystać z toalety i przechowalni).

Ponadto warto mieć także:
– jedzenie i napoje (po drodze są schroniska, ale ceny są zawyżone. Przed wyprawą będzie czas na zakup prowiantu, ew. jest też taka możliwość na 5. stacji, tuż przed rozpoczęciem trekkingu);
– termos z wodą (nawadnianie organizmu jest niezbędne, aby uchronić się przed ew. chorobą wysokościową);
– worek na śmieci lub torbę foliową (na górze nie ma koszy na śmieci);
– koc do okrycia się na szczycie lub w schronisku (brak ogrzewania);
– aparat fotograficzny;
– ew. kijki trekkingowe;
– ew. małe butle z tlenem (można je kupić w schroniskach i są polecane osobom cierpiącym na chorobę wysokościową. W razie jej objawów należy jednak zakończyć wyprawę i wrócić na dół).

Bieg na szczyt – niezbędne wyposażenie

Na Fudżi można też wbiec – regularnie organizowane są zawody biegowe Ultra-Trail Mount Fuji, które odbywają się u podnóża góry. Bieg ten w Kraju Kwitnącej Wiśni jest tym, czym Ultra-Trail du Mont-Blanc w Europie – jedną z najważniejszych i największych imprez sportowych, w której biorą udział najlepsi na świecie. Warto od razu podkreślić, że to prawdziwe wyzwanie i wymaga bardzo dobrej kondycji – jest to aż ponad 160-kilometrowy bieg.

Drugą ważną imprezą sportową jest Fuji Mountain Race, czyli ponad 20-kilometrowy bieg na szczyt Fudżi – znacznie krótszy, ale intensywny i wymagający dobrej kondycji oraz doświadczenia. Organizowany jest każdego roku pod koniec lipca i startuje z miasta Fujiyoshida położonego na wysokości 770 m – jednak udaje się go ukończyć mniej niż połowie uczestników z powodu ogromnej różnicy wysokości.

Możemy też dla chętnych zorganizować biegową wyprawę na Fudżi, nie tak wymagającą jak UTMF. Mimo to osoby planujące wbiec na szczyt również muszą mieć świetną kondycję, cierpliwość i sportową dyscyplinę. Niezbędne wyposażenie podaliśmy już wyżej, ale dodatkowo warto zabrać:
– buty trailowe;
– praktyczny i solidny plecak lub nerkę na sprzęt;
– bukłak lub termos z wodą lub izotonikiem (ilość wystarczająca na całą noc);
– naładowany telefon z roamingiem;
– zegarek z GPS;
– folię termoizolacyjną NRC (koc termiczny);
– batony energetyczne i inne przekąski;
– żel dla biegaczy;
– plastry na otarcia;
– papier toaletowy, chusteczki nawilżające;
– karimatę lub nieduży i lekki śpiwór (w oczekiwaniu na otwarcie hotelu można spać w zadaszonym miejscu), ew. ciepłą bluzę.

Majestatyczne widoki i krajobrazy są tylko jedną z nagród czekających na zdobywców Fudżi – ogromną satysfakcję daje także sama wędrówka lub bieg na najwyższy szczyt Japonii. Wysiłek jest tego wart – schowana za chmurami sylwetka świętej góry Fudżi jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pejzaży na świecie.

Powiązane kierunki

Japonia
o nas

Powiązane artykuły

Podróż pośłubna do Japonii - czemu nie?

Podróż poślubna do Japonii – spełnienie marzeń wielu par

Miesiąc miodowy w Japonii Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu na miesiąc miodowy, podróż marzeń do Kraju Kwitnącej Wiśni będzie świetną inspiracją. Wspólne zwiedzanie i odkrywanie niezwykłego miejsca zbliża, a także obfituje w niezwykłe przeżycia i nowe wrażenia. Podróż po Japonii pozwoli poznać inną kulturę, sztukę i obyczaje. Na przełomie kwietnia i […]

czytaj dalej

Kameralne wycieczki do Japonii

Jeden z najbardziej zaskakujących krajów świata Jeśli mielibyśmy określić Japonię tylko jednym przymiotnikiem, z pewnością powiedzielibyśmy o niej, że jest to kraj wyjątkowo różnorodny. W powszechnej świadomości jest krainą gejszy i samurajów, sushi i sake, a także doznań estetycznych podczas kwitnienia drzew wiśni czy śliwy. Wszyscy znają też Tokio słynące […]

czytaj dalej

Wspinaczka na Fudżi. Co warto ze sobą zabrać?

Planując trekking na Fudżi, najpierw należy skompletować odpowiednie wyposażenie. Przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla tych, którzy planują wejść na najwyższy szczyt Japonii, a także dla tych, którzy stawiają sobie większe wyzwanie – pragną na nią wbiec. Japonia jest krajem wyjątkowo górzystym z powodu aktywnego podłoża tektonicznego – warto podkreślić, że góry […]

czytaj dalej
Japonia - ciekawostki

Japonia – ciekawostki

Ciekawostki o Japonii: W gościnie u Japończyków Goszcząc w japońskim domu, należy wziąć ze sobą upominek dla gospodarza. Zaproszenie traktowane jest bowiem jak zaszczyt. Prezent powinien być starannie zapakowany – mogą to być ciasteczka lub jakiś przedmiot z naszego kraju, np. polskie czekoladki. Ceremonia picia herbaty Ten japoński zwyczaj stał […]

czytaj dalej
Plaża na wybrzeżu Shonan

Wakacje w Japonii – przeżyj z nami swoje niezapomniane wczasy!

Zdecydowana większość kąpielisk udostępnia toalety, prysznice i przebieralnie, a w sezonie nie brakuje też wypożyczalni sprzętu plażowego i bazy gastronomicznej. Jak wszędzie w Japonii, śmiecenie jest surowo wzbronione i plażowicze są proszeni o dokładne posprzątanie po sobie. Plaże dla nudystów w Japonii praktycznie nie istnieją, a zbytnie obnażanie się, np. […]

czytaj dalej
Japonia - Tokio po godzinach

Tokio po godzinach

W każdą niedzielę, mieszczący się w tokijskiej dzielnicy Harajuku park Yoyogi, zamienia się w obszar azylu dla wszelakich oznak szaleństwa. Realizowane są tu barwne wizje i fantazje, o jakich wielu Europejczykom nawet się nie śniło. Spędzający większość życia w ryzach konwenansów, z pokorą i uniżeniem dostosowujący się do wyznaczonych norm Japończycy, […]

czytaj dalej
Japonia - Tokio - Kultura chaosu

Tokio – Kultura chaosu

 Stolica Japonii nie każdemu przypadnie do gustu od pierwszego wejrzenia. Tokio, gdzie w zależności od metodologii badań liczbę mieszkańców szacuje się na 8 do 40 milionów, jest gigantycznym molochem bez wyraźnego centrum. To miasto jest jak żywy organizm, rozrasta się na wszystkie możliwe strony. Nawet Zatoka Tokijska nie stanowi tu […]

czytaj dalej
wymarzona podróż samolotem

Wakacje 2022 – podróżowanie w czasie pandemii

JAPONIA Japonia znosi stan wyjątkowy. Ma to związek z mniejszą liczbą zarówno zakażeń, jak i pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Dalsza walka z epidemią polegać będzie głównie na szczepieniach. Obecnie nadal obowiązuje całkowity zakaz wjazdu dla obcokrajowców, którzy nie posiadają wizy. Wizy turystyczne nie są wydawane – do Japonii mogą […]

czytaj dalej
Japońskie wróżby noworoczone

Święto Nowego Roku w Japonii

Zanim jednak nadejdzie nowy, należy pożegnać stary rok i zapomnieć o tym, co złe. Służą do tego spotkania „zapominania (starego) roku”, bonenkai. Organizuje je większość firm, urzędów, a także członkowie rozmaitych klubów, studenci i znajomi. W przeciwieństwie do oshogatsu, bonenkai nie spędza się w gronie rodzinnym, gdyż „spotkania zapominania” związane […]

czytaj dalej
Tokio

Miasta Japonii

Tokio Tokio, stolica Japonii, jest magnesem przyciągającym mieszkańców z najodleglejszych zakątków kraju. Stanowi najliczniej zaludniony obszar metropolitalny na świecie. W jego obrębie mieszka około 38 milionów osób, czyli mniej więcej tyle, ile w całej Polsce! W skład metropolii wchodzą oczywiście inne miasta – na przykład Jokohama z prawie 4 milionami […]

czytaj dalej
Kwitnienie wiśni w Japonii

Kwitnienie wiśni w Japonii – 2023

Hanami, czyli tradycja podziwiania kwiatów Hanami, w dosłownym tłumaczeniu „oglądanie kwiatów”, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w japońskiej kulturze. To tradycja praktykowana od kilkuset lat polegająca na podziwianiu ozdobnych kwiatów wiśni. Jej początki datuje się na VII wiek n.e. Święto kwitnących wiśni to czas szczególnej atmosfery i piękna, kojarzone głównie […]

czytaj dalej
linia brzegowa w Japonii

Wyspy Japońskie

Wyspy Japonii – od Hokkaido do Okinawy Na archipelag składa się w rzeczywistości prawie 7000 wysp, z czego połowa jest niezamieszkana. Na południe od Kyushu położone są wyspy Ryukyu, które sięgają aż do Tajwanu. Wśród nich dobrze znana jest Okinawa, głównie ze względu na bazy wojsk amerykańskich i jej kluczowe […]

czytaj dalej

Szukasz czegoś konkretnego?

test