Radośni mieszkańcy opuszczają biura i delektują się sake w parkach – oto święto hanami obchodzone w Kraju Kwitnącej Wiśni. Do Japonii przybywają miliony turystów, aby podziwiać jeden z najważniejszych symboli Japonii i świętować wraz z mieszkańcami. Kiedy rozpoczyna się kwitnienie wiśni i jak długo trwa? Sprawdź, na kiedy warto zarezerwować loty!
Hanami, w dosłownym tłumaczeniu „oglądanie kwiatów”, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w japońskiej kulturze. To tradycja praktykowana od kilkuset lat polegająca na podziwianiu ozdobnych kwiatów wiśni. Jej początki datuje się na VII wiek n.e. Święto kwitnących wiśni to czas szczególnej atmosfery i piękna, kojarzone głównie z radością, jak i ulotnością chwili, przemijaniem jako częścią życia.
Kwiaty są zapowiedzią wiosny i przypominają nam o ulotnej naturze życia. Gdy rozkwitają, Japończycy organizują pikniki i ucztują na świeżym powietrzu. Wiśnia stała się narodowym symbolem – motyw ten wszechobecny jest też w sztuce – m.in. poezji.
Warto wiedzieć, że wśród starszych Japończyków nadal popularny jest jeszcze dawniejszy zwyczaj podziwiania kwiatów śliwy japońskiej. Obecnie tradycja hanami jest wciąż żywa zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. W parkach pod ukwieconymi drzewami odpoczywają tysiące ludzi. Trudno znaleźć dobre miejsce, gdyż te najlepsze są zajęte już od kilku godzin – czasami nawet na kilka dni przed świętem!
Podczas święta hanami japoński krajobraz zmienia kolory – nie tylko na różowy. Wyróżniamy mianowicie wiele odmian wiśni, m.in. yama – zakura o bladoróżowych płatkach, yae – zakura o różowych płatkach czy shidare – zakura, czyli płacząca wiśnia. Jednak za najpiękniejszą uznaje się Somei Yoshino, drzewko o drobnych białych kwiatach. Okres kwitnienia rozpoczyna się na południu, a stopniowo rozwija także na północy.
Dziś hanami przypomina piknik rodzinny lub w gronie znajomych, którzy wspólnie spędzają czas w parkach i kontemplują piękno przyrody.
Wśród turystów częstym kierunkiem jest Tokio, a zatem warto wiedzieć, że w tym mieście pierwsze pączki rozwijają się pod koniec marca. W Tokio polecamy wybrać się do Parku Shinjuku Gyoen albo Ueno Parku, gdzie popularnością cieszą się nocne zabawy pod drzewami wiśni.
Podczas święta hanami mieszkańcy chętnie częstują się tradycyjnymi potrawami oraz alkoholem, m.in. sake oraz piwem. Są i tacy – także wśród turystów z drugiego końca świata – którzy przylatują do Japonii głównie na ucztę, nie zaś podziwiać przyrodę. Kuchnia Japonii to nie tylko sushi! W parkach lub niedaleko nich rozstawione są stragany, na których można zaopatrzyć się w pamiątki, spróbować typowych potraw i przekąsek.
Ucztowanie podczas hanami to japońska tradycja – dla niektórych Japończyków rozkoszowanie się w lokalnych potrawach i sake jest ważniejsze niż podziwianie kwitnących wiśni. Jednym z przysmaków są onigiri, czyli ryżowe kulki. Polecamy te z nadzieniem z marynowanych śliwek albo z łososiem. Warta spróbowania jest też zupa oden czy ebi-fry (krewetki w tempurze). Na straganach i w sklepach można znaleźć słodycze z dodatkiem wiśniowych płatków, ciastko ryżowe z nadzieniem z czerwonej fasoli zawinięte w listek wiśni, napoje w opakowaniach ozdobionych kwitnącymi wiśniami.
Japonia to kraj składający się z kilku tysięcy wysp o przebiegu południkowym. Długość archipelagu z północy na południe wynosi ponad 3000 km. Sprawia to, że wiśnie zakwitają w Japonii w różnych porach, w zależności od położenia danego regionu. Zaczyna Okinawa i wyspy Riukiu już w połowie stycznia! Spektakl na południu trwa do połowy lutego – wtedy na głównej wyspie Honshu jeszcze kwitnie śliwa, a na Hokkaido odbywa się Festiwal Śniegu. Wraz ze wzrostem temperatury wiśnia rozkwita w pasie największych ośrodków miejskich – od Fukuoki przez Osakę, Nagoję po Tokio. Dzieje się to między 25 a 30 marca. Kioto, otoczone górami i oddalone od morza świętuje hanami zwykle kilka dni później. Miasta leżące w Alpach Japońskich i na północnym wybrzeżu czekają na płatki wiśni nawet do połowy kwietnia. Najpóźniej kwitnącą wiśnią cieszą się mieszkańcy Hokkaido – dopiero w pierwszym tygodniu maja. Jeśli chcielibyście zaplanować swoje hanami w nietuzinkowy sposób i połączyć z ruchem na świeżym powietrzu, to zapraszamy najpierw na narty na północ, a zaraz potem na wiśnię na samo południe. W ramach jednej wycieczki!
Aby móc ujrzeć kwitnące wiśnie, trzeba wybrać się do Japonii w marcu lub kwietniu – zależy to od wielu czynników, np. pogody, temperatury itp. Turyści często planują urlop z wyprzedzeniem, aby podziwiać wiśniowe drzewa w pełnej okazałości oraz spróbować tradycyjnych przysmaków.
Bilety lotnicze do Kraju Kwitnącej Wiśni warto zarezerwować na kilka miesięcy przed odlotem. Czas kwitnienia to data ruchoma, wahania są kilkudniowe, ale na pewno na początku kwietnia kwitnącą wiśnię można zobaczyć. Każdego roku Japońska Agencja Meteorologiczna ogłaszana prognozę pogody i kwitnienia, co z uwagą obserwują uczestnicy hanami.
Mimo że hanami stanowi jedną z atrakcji, czas kwitnienia wiśni czy śliwy nie jest jedynym wartym polecenia. Japonia potrafi zachwycić i zjednać na tyle, że każdy wylatuje stąd z marzeniem powrotu.
Warto wybrać się na wyprawę organizowaną przez pasjonatów, którzy chętnie opowiedzą o Japonii, zwyczajach, święcie czy lokalnej kuchni i mentalności. Piloci wycieczek pokażą turystom największe atrakcje i zabytki, a także przybliżają ten różnorodny kraj i jego wszystkie oblicza.