USA

Klimat

Zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych Ameryki charakteryzuje się klimatem oceanicznym – latem panują tu umiarkowane temperatury . W głębi lądu dominuje klimat pustynny – lata są gorące, a dobowe amplitudy temperatury duże. Łagodzący wpływ oceanu osłabiają łańcuchy górskie i tereny położone na znacznych wysokościach, gzie spotkamy klimat umiarkowany wilgotny.

Przekrój temperatur latem:

San Francisco:15-25°C
Autostrada Hwy 1 SF-LA, strefa nadoceaniczna: 15-30°C
Jezioro Tahoe: 20-30°C w dzień, w nocy 5-15°C
Park Narodowy Yosemite: 20-30°C
Pustynia (Grand Canyon, Vegas) : 30-45°C
Los Angeles: 25-30°C

Zdrowie

Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej. Ogólnie zalecane są szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Opieka medyczna jest wszędzie dostępna i na wysokim poziomie, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje zwykle ponad 100 USD, doba w szpitalu – od 500 do kilku tysięcy USD, nie licząc badań i zabiegów.

Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą podstawowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk . Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują. Podróżując w terminach letnich należy dodatkowo zabrać krem ochronny z filtrem i okrycie głowy.

Aby złagodzić trudy kilkunastogodzinnego lotu sugerujemy zabrać ze sobą na pokład samolotu dmuchany zagłówek i ochraniacz na oczy – powinny ułatwić spokojny sen.

Transport

Na całej trasie jeździmy komfortowym minivanem. Pilot będzie kierowcą. Daje nam to pełną swobodę i niezależność. Do przejechania mamy znaczne odległości, trzeba liczyć się z tym, że wiele godzin spędzimy w samochodzie.

Zgodnie z prawem amerykańskim zakazane jest przewożenie w samochodzie otwartej butelki zawierającej alkohol.

Zakwaterowanie

Nocujemy w hotelach lub motelach w pokojach 2-osobowych; standardowo pokoje mają łazienkę, komplet ręczników, TV i klimatyzację.

Wyżywienie

Cena wycieczki obejmuje śniadania. Śniadania w hotelach są kontynentalne, zwykle skromne, składające się z pieczywa, masła, miodu, dżemu oraz kawy lub herbaty. W wersji rozszerzonej dodatkowo obecne są jajka, kiełbaski i płatki z mlekiem. Na lunche i obiadokolacje natomiast pilot będzie proponował Państwu lokalne, sprawdzone bary lub restauracje.

Waluta

Walutą USA jest dolar (USD), który dzieli się na 100 centów. W obiegu są monety o nominałach: 1, 5, 25, 50 centów i 1 USD oraz banknoty o wartościach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 USD.

Powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe. Ze względów bezpieczeństwa, jak również wygody, zalecane jest zabranie karty kredytowej.

Gotówkę z karty można pobrać w szeroko dostępnej sieci bankomatów, choć należy pamiętać o każdorazowych, często wysokich opłatach za takie transakcje.

Bezpieczeństwo

Prosimy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa:

– pieniądze i dokumenty prosimy nosić zawsze przy sobie w wewnętrznych kieszeniach, w pasie biodrowym lub na szyi (ewentualnie można zostawić je w sejfie hotelowym);
– prosimy nie odłączać się od grupy bez zgody pilota;
– prosimy przestrzegać miejsc i godzin zbiórek;
– od chwili rozpoczęcia imprezy prosimy stosować się do wskazówek pilota;
– radzimy zabrać ze sobą kopię paszportu – może się przydać, jeśli paszport zostanie zagubiony lub ukradziony.

W wielu miejscach publicznych, które mogą być celami ataków terrorystycznych, obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na wprowadzeniu kontroli bagażu oraz kontroli osobistej mieszkańców i turystów, zauważalna jest większa liczba funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dotyczy to głównie lotnisk (krajowych i międzynarodowych) oraz innych miejsc publicznych, takich jak urzędy, stadiony, hale wystawowe, wejścia do wysokich budynków.

Niezależnie od powyższego w większości wielkich miast amerykańskich istnieje duże zagrożenie przestępczością. Dotyczy to zwłaszcza biednych dzielnic, a czasami także centrów miast wyludniających się zwykle wieczorem. Prosimy uprzedzić pilota wycieczki o zamiarze wieczornego wyjścia.

Inne

Różnica czasu między Polską a Zachodnim Wybrzeżem USA wynosi – 9 godzin.

W USA napięcie w gniazdkach wynosi 120 V, a wtyczki do kontaktów mają płaskie bolce. Warto więc zabrać ze sobą adapter typu A. Kupno adaptera na terenie Stanów może być utrudnione.

Minuta rozmowy telefonicznej z Polską kosztuje ok. 5 – 10 zł. Będzie możliwość nabycia na miejscu karty prepaid, zapewniając sobie wówczas stały dostęp do internetu – koszt ok. 40$, w tym nielimitowane rozmowy w USA. Prosimy, aby chętne osoby pamiętały o zdjęciu simlocka z telefonu.

W USA obowiązują inne jednostki miar, takie jak mile, stopy, jardy, cale, funty i galony.

W wielu stanach w miejscach publicznych nie można pić alkoholu, ani nawet mieć przy sobie niezamkniętych butelek czy puszek. Nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie. Spożywanie i zakup alkoholu dozwolone są w większości stanów dla osób powyżej 21 roku życia; sprzedawca może poprosić o okazanie dowodu tożsamości.

W miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.

W razie konieczności wezwania pomocy w całych Stanach Zjednoczonych działa bezpłatny numer 911.

Zwyczajowo napiwki w restauracjach są o wiele wyższe niż w Europie. Do rachunku dolicza się 18-20 % jego wysokości. W wypadku grup 6-osobowych lub większych napiwek doliczany jest automatycznie. Zwyczajowo przyjęte jest także wręczanie napiwku boyom hotelowym za pomoc w noszeniu bagaży, w wysokości 1-2 dolarów.

Zobacz także: Wycieczki do USA


Szukasz czegoś konkretnego?

test