Japonia

Klimat

Japonii, tak jak w Polsce, występują cztery pory roku. Na wycieczkę najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią – wiosną podziwiać można kwitnienie wiśni a jesienią czerwieniejące klony. W czasie wiosennego wyjazdu należy spodziewać się temperatury 12 – l8°C, jesienią 17 – 23°C. Lato zaś jest upalne (ok. 30°C) i wilgotne. Deszcz może zaskoczyć o każdej porze roku, ale szczególne nasilenie opadów ma miejsce w czerwcu (pora deszczowa).

Zdrowie

Przy wycieczkach do Japonii szczepienia ochronne nie są wymagane, także prawdopodobieństwo zachorowania na jakąś egzotyczną chorobę jest niewielkie. Niemniej jednak wskazane jest zaszczepić się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy bardziej rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Wodę najlepiej pić przegotowaną albo butelkowaną, a owoce jeść po umyciu lub obraniu ze skóry.

Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą podstawowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk . Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują. Podróżując w terminach letnich należy dodatkowo zabrać krem ochronny z filtrem i okrycie głowy.

Aby złagodzić trudy kilkunastogodzinnego lotu sugerujemy zabrać ze sobą na pokład samolotu dmuchany zagłówek i ochraniacz na oczy – powinny ułatwić spokojny sen. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zakrzepów, warto zażyć przed długim lotem np. aspirynę.

Transport

Pierwszy etap podróży to przelot z Warszawy do jednego z europejskich portów lotniczych (zajmuje ok. 2 – 3 godziny). Przelot główny z Europy do Japonii trwa około 11 – 12 godzin.

Można skorzystać z przelotów bezpośrednich Warszawa-Tokio Narita oferowanych w wybrane dni tygodnia przez PLL LOT (cały przelot trwa ok. 11 godzin).

Na miejscu korzystamy ze środków komunikacji publicznej, głównie z metra, które jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem na poruszanie się po mieście. Będziemy również korzystać ze specjalnie wynajętego autokaru, aby wygodnie dotrzeć do miejsc mniej znanych i uczęszczanych. Największe odległości pokonywać będziemy pociągiem ekspresowym, japońskim shinkansenem. Jest to zdecydowanie najwygodniejszy i najszybszy środek transportu w Japonii, a tamtejsze linie kolejowe znane są z punktualności, wygody i czystości pociągów.

Zakwaterowanie

W przypadku hoteli oferujemy Państwu noclegi w standardzie 3*, 4* i 4+* w pokojach 2-osobowych twin (z 2 osobnymi łóżkami).Wszystkie pokoje wyposażone są w czajniki do podgrzewania wody na herbatę, suszarki do włosów, ręczniki oraz komplety przyborów toaletowych (szczoteczka i pasta do zębów, grzebień).

Pokoje świątynne urządzone są na tradycyjną, japońską modłę. Nocleg odbywać się będzie na matach w wygodnych, grubych pościelach. Pokoje wyposażone są w ręczniki, mydło i szampon.

W schroniskach górskich nocujemy w pokojach wieloosobowych. W ramach skromnego wyposażenia schroniska zapewniają pościel i podstawowe artykuły higieniczne.

Wyżywienie

Śniadania w hotelach serwowane są w postaci bogatego stołu szwedzkiego oferującego potrawy kontynentalne i japońskie, dania gorące i zimne. Na obiadokolacje natomiast pilot będzie zabierał Państwa do lokalnych, sprawdzonych barów lub restauracji, co da możliwość poznania zarówno smaków tradycyjnej japońskiej kuchni, jak i zbliżenia się do miejscowej ludności. Bez obaw można tam próbować wszelkich przysmaków – podawane jedzenie jest smaczne i zawsze świeże.

Śniadania serwowane w świątyniach mają charakter wegetariański, obfitują w potrawy z soi i przeróżne kiszone specjały. W schroniskach górskich na śniadanie najczęściej będzie można posilić się gorącą, esencjonalną zupą z makaronem.

Waluta

Japonii obowiązującą walutą jest jen (nie ma możliwości dokonywania opłat innymi walutami). Pieniądze najlepiej wymienić w kantorach na lotnisku oraz w hotelach, gdyż w oddziałach większości banków wymiany dokonywać nie można. Najłatwiej wymienić dolary amerykańskie lub euro.

W bankomatach najlepiej używać wypukłej karty Visa, gdyż zdarza się, że karta płaska zostaje odrzucona. Zalecamy zawsze nosić ze sobą wystarczający zapas gotówki, ponieważ nie we wszystkich sklepach można dokonać płatności kartą.

Głównymi sieciami bankomatów obsługującymi karty Visa wydane poza granicami Japonii są bankomaty pocztowe lub bankomaty Citi Banku. Zalecamy zawsze nosić ze sobą wystarczający zapas gotówki, ponieważ nie zawsze w pobliżu można znaleźć np. pocztę a także nie we wszystkich sklepach można dokonać płatności kartą.

Bezpieczeństwo

Japonia to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie a sami Japończycy są wyjątkowo uczciwi. Niemniej jednak podczas wycieczki nie należy zapominać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Inne

Różnica czasu między Polską a Japonią wynosi latem +7 godzin, zimą +8 godzin.

Japonii napięcie w gniazdkach wynosi 100 V a wtyczki do kontaktów mają płaskie bolce typu amerykańskiego, warto więc zabrać ze sobą tzw. adapter.

Japonii działają jedynie telefony komórkowe pracujące w systemie UMTS.

Tradycja dawania napiwków Japonii nie istnieje. Wszystkie ceny podawane w sklepach i restauracjach są jedynymi obowiązującymi a ewentualny napiwek zwykle nie jest przyjmowany przez obsługę.

Odkryj nasze wycieczki i podróże do Japonii


Szukasz czegoś konkretnego?

test