Tadżykistan i Kirgistan to kraje, o których w Polsce dalej mówi się niewiele, podobnie, jak o innych byłych republikach radzieckich w rejonie Azji Centralnej. Chcielibyśmy zatem przybliżyć Państwu ten obszar, zamieszkały przez ludzi słynących z gościnności, pogodnych i uczynnych.
Znakomitą większość powierzchni zarówno Kirgistanu, jak i Tadżykistanu pokrywają różne łańcuchy górskie, na czele z Pamirem. Pamirską autostradę, słynną M41 można śmiało nazwać jedną z najpiękniejszych dróg widokowych na świcie. Bezkresne połacie terenu, otwarte przestrzenie, głębokie na kilkaset metrów i długie na kilkadziesiąt kilometrów doliny, których dnem płyną krystalicznie czyste rzeki, a nade wszystko wspaniałe, niebotyczne góry, przekraczające swoją wysokością 7000 m n.p.m. Jeśli to nie wystarcza jako zachęta, dodajmy jeszcze nieustanne otoczenie dzikiej przyrody i kontakt z najnowszymi technologiami ograniczony do niezbędnego minimum. Tylko my, droga, błękit nieba i wiatr we włosach. Zapraszamy na pokład, tak smakuje wolność!
Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.
Zbiórka na lotnisku Okęcie i wylot z Warszawy.
Przylot do Duszanbe – stolicy Tadżykistanu; powitanie na lotnisku, przejazd do hoteli i wczesne zameldowanie. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu zwiedzanie: park Rudaki, plac Somoni, Muzeum Narodowe i słynna forteca Hissar. Kolacja w lokalnej restauracji i powrót do hotelu na nocleg.
Całodzienny przejazd z Duszanbe do Kalai Khumb, niewielkiego miasteczka, w którym rozpocznie się podróż słynną M41, zwaną także autostradą pamirską. Po drodze przystanek w mieście Kulab. Przez cały dzień nie zabraknie okazji do podziwiania przepięknych krajobrazów tadżyckiej prowincji. Kolacja i nocleg w hotelu.
Przejazd z miejscowości Kalai Khumb do miejscowości Chorog, położonej w niezwykle pięknej dolinie, gdzie rzeka Ghunt wpada do rzeki Pandż. Na miejscu podziwianie krajobrazów, wizyta w ogrodzie botanicznym, lokalnym muzeum i na bazarze. Wieczorem kolacja i nocleg w hotelu.
Przejazd z miejscowości Chorog do Iskashimu. Po drodze przystanek w Garm Chashma, gorących źródłach, gdzie będzie można zażyć kąpieli w otoczeniu wspaniałych okoliczności przyrody. Po przyjeździe do Iskashimu zakwaterowanie i kolacja w lokalnym pensjonacie.
Wolny dzień w Iskashim – czas na aklimatyzację, spacery po okolicy, korzystanie z gościnności właścicieli pensjonatu, którzy zawsze mają ciekawą historię do opowiedzenia. Iskashim jest położony regionie słynnego Korytarza Wachańskiego, którego zdecydowana większość należy do Afganistanu. Jest to naturalna bariera oddzielająca Pakistan od Azji Centralnej. Nocleg w pensjonacie.
Cel na dzisiaj: osada Langar. Po drodze przystanek w kolejnych gorących źródłach – Bibi Fatima. Następnie wizyta w wiosce Yamg, w której znajduje się grobowiec i dom-muzeum sufiego Mubaraka Kadama. Kolejna atrakcją wioski jest kamień używany 700 lat temu jako kalendarz słoneczny. Po przybyciu do Langar kolacja i nocleg w pensjonacie.
Po śniadaniu przejazd spektakularną dolina Langar do jeziora Yashikul. Przystanek nad jeziorem, podziwianie szczytów okalających jezioro. Kolejno przejazd do Murgab, najwyżej położonego miasteczka w Tadżykistanie i całej Azji Centralnej. W celu osiągnięcia miasteczka konieczna będzie przeprawa przez przełęcz Yanghidavon (4427 m n.p.m.), z której przy dobrej pogodnie można obserwować siedmiotysięcznik Muztagata. Nocleg w Murgob (hotel/schronisko górskie).
Po śniadaniu przejazd drogą wzdłuż rzek Murgab i Akbaital; przeprawa przez przełęcz Akbaital (4655 m n.p.m.) do wioski Karakul; w trakcie podróży niejednokrotnie otworzą się wspaniałe widoki na pokryte śniegiem szczyty łańcucha Syrakul. Następnie krótka przerwa na brzegu jeziora Kara-kul, największego w Tadżykistanie i jednego z najwyżej położonych w Azji Centralnej, otoczonego przez wspaniałe górskie szczyty. W wiosce Karakul kolacja i nocleg w pensjonacie.
Od rana przejazd w kierunku Osz. Na początku podjazd na przełęcz Kazyl-Art, kolejno zjazd do doliny Alay, tam przekroczenie granicy tadżycko-kirgiskiej. Dalsza podróż do Osz, podziwianie dziewiczych górskich krajobrazów. Po przyjeździe do Osz zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Osz.
Zwiedzanie Osz: Święta Góra Suleimana, dom Babura, założyciela dynastii Wielkich Mogołów, późniejszych władców północnych Indii; muzeum historyczno-etnograficzne (muzeum Jedwabnego Szlaku). Nocleg w Osz.
Przejazd na lotnisko, pożegnanie i poranny wylot do Polski, przylot jeszcze tego samego dnia.
Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.