Biblijni sąsiedzi z południa

Addib Abeba Lalibela Aksum Arba Myncz Turmi Omorate Jinka Konso

Podróżując po Etiopii natrafiliśmy w Lalibeli na niezwykłą uroczystość chrzcin, która daje wyobrażenie, jak mogła ona wyglądać w czasach krótko po Chrystusie. Na południu kraju odwiedziliśmy Mursi – kobiety tego plemienia jako ozdobę i symbol pełnoletniości noszą w dolnej charakterystyczne krążki. U kolejnego plemienia, Dorze, widzieliśmy domy w kształcie głowy słonia, zbieranie miodu z charakterystycznych, cylindrycznych „uli”, próbowaliśmy także całkiem smaczne placki z miąższu ensetu (tzw. „fałszywego banana). Wreszcie u  Ari oglądaliśmy m.in. wyrób i smażenia słynnej indżery, kucie metalowych narzędzi i destylację alkoholu.  Awokado smakowało jak nigdzie indziej i przekonaliśmy się, że zabawki można zrobić dosłownie ze wszystkiego… Etiopia to niezwykły kraj, którego różnorodność kulturowa wprost oszałamia: starożytne stele w Axum, skąd 2 tysiące lat temu prowadzono hanel z Indiami i Rzymem, średniowieczne, podziemne kościoły wykute w wulkanicznym tufie, południowe plemiona ciągle kultywujące dawne zwyczaje… Czego więcej chcieć? Zapraszamy do kraju, którego odwiedzenie jest dla każdego globtrotera jest wręcz obowiązkiem – jakże miłym i inspirującym!

Etiopia-BIBLIJNI-SĄSIEDZI-Z-POŁUDNIA

Cena

2.600 PLN + 2.650 USD
I rata: 1.000 PLN płatne przy zapisie II rata: 1.600 PLN + 2.650 USD + bilet lotniczy płatne 30 dni przed wyjazdem

Terminy

02.03.2024 - 17.03.2024

30.09.2024 - 15.10.2024


Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65





Cena obejmuje

  • przeloty wewnętrzne,
  • wizę etiopską (e-VISA),
  • transport terenowymi samochodami (3-4 osoby w samochodzie),
  • zakwaterowanie w hotelach3* w Addis, Lalibeli i Aksum, w hotelach klasy turystycznej na południu kraju (w pokojach dwuosobowych),
  • wyżywienie: śniadania i kolacje,
  • bilety wstępu,
  • opiekę miejsowych przewodników,
  • opiekę polskiego pilota,
  • ubezpieczenie KLA, NNW, KR oraz bagażu.

Cena nie obejmuje

  • przelotów Warszawa ‒ Addis Abeba ‒ Warszawa,
  • zwyczajowych napiwków dla kierowców, przewodników i kucharza – ok. 90 USD,
  • zwyczajowych napiwków za zdjęcia wykonywane podczas wizyt u plemion,
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego – 560 USD.

Plan wyjazdu

Dzień 1

Wylot z Warszawy, przelot do Addis Abeby.

Dzień 2

Przylot do Addis Abeby, zameldowanie w hotelu, odpoczynek po podróży. Następnie zwiedzanie miasta – Muzeum Narodowego oraz Katedry św. Trójcy, gdzie pochowany jest cesarz Hajle Sellasie. Kolacja i nocleg.

Dzień 3

Rano przelot do Lalibeli. Całodzienne zwiedzanie wykutych w skale, podziemnych XII-wiecznych kościołów Lalibeli, celu pielgrzymek chrześcijan nie tylko z Etiopii. Kolacja i nocleg.

Dzień 4

Rano przelot do Aksum. Zwiedzanie miasta – stolicy jednego z najpotężniejszych państw starożytności (wizyta m.in. przy płycie z inskrypcją Ezany, przy stelach, w grobowcach). Rzut oka na Dom Arki, gdzie ponoć przechowywana jest Arka Przymierza. Kolacja i nocleg.

Dzień 5

Poranny przelot do Addis. Zwiedzanie miasta: wzgórze Yntoto, pałac Menelika II. Wieczorem kolacja i nocleg.

Dzień 6

Przejazd do Arba Myncz (ok. 480 km, 7-8 godzin jazdy). Pierwszy kontakt z krajobrazem południowej Etiopii. Podziwianie wspaniałych widoków, postoje na sesje fotograficzne. Przyjazd do Arba Myncz. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 7

Przejazd przez jedną z najbardziej malowniczych dolin afrykańskich, Omo (ok. 285 km, 5-6 godzin jazdy). Wizyta w wiosce plemienia Konso, ciekawej ze względu na totemy, rozwiniętą kulturę agrarną i umiejętną obróbkę kamienia. Następnie odwiedziny w wiosce plemienia Tsemai. Lud Tsemai należy etnicznie do ludów nilowych, posługuje się językiem z grupy kuszyckiej (do której należą także języki Desnacz i Arbore), zajmuje się pasterstwem oraz rolnictwem i wyznaje głównie animizm, wierząc, że świat został zrodzony ze związku męskich i żeńskich gwiazd. Dojazd do Turmi, nocleg.

Dzień 8

Zwiedzanie wioski plemienia Hammer. Jeśli tylko będzie taka możliwość, to obserwowanie fascynującego rytuału inicjacyjnego – skoków przez byki. Hamarowie to ludność pasterska, pół-koczownicza, przywiązująca szczególną wagę do hodowli bydła – zmieniają miejsce pobytu po wyczerpaniu pastwisk, a wielkość stada jest przejawem zamożności. Nocleg w Turmi.

Dzień 9

Przejazd do Omorate, niedaleko granicy z Kenią (75 km, 2 godziny jazdy). W Omorate przeprawa dłubanką na drugi brzeg rzeki Omo i wizyta w wiosce plemienia Desanecz. Desenacz to plemię etnicznie trudne do jednoznacznej klasyfikacji, podzielone na szereg klanów, pastersko-rolnicze, zajmujące się także polowaniami na krokodyle, a nawet okazjonalnie na hipopotamy. Po południu przejazd do Karokoricho i wizyta u plemienia Karo (110 km, 3 godziny jazdy). Karo to niewielka grupa ludności rolniczej, znana z okazałych domów (zwykle w jednym gospodarstwie są dwa) oraz tatuaży i rysunków dekorujących ciało. Powrót do Turmi, nocleg.

Dzień 10

Przejazd do Jinka (ok. 130 km, 4 godziny jazdy) z przystankiem w Key Afer – tutaj wizyta na tradycyjnym, kolorowym targu, gromadzącym przedstawicieli rozmaitych okolicznych plemion. Dojazd do Jinka, nocleg.

Dzień 11

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Mago (90 km, 5-6 godzin jazdy w obie strony). Odwiedziny w wiosce plemienia Mursi. Tam próba odpowiedzi m.in. na pytanie, dlaczego kobiety Mursi rozciągają różne części swojego ciała – wydaje się mieć to związek z potrzebą podkreślenia statusu społecznego, a nie, jak wcześniej sądzono, z dążeniem do celowego oszpecenia ciała celem uniknięcia wzięcia w niewolę przez handlarzy niewolników. W drodze powrotnej wizyta w wiosce plemienia Ari w celu poznania ich kultury, charakterystycznej ze względu na wyroby garncarskie i kowalskie. Choć plemię to jest stosunkowo liczne i zamieszkuje duży obszar, to wciąż jest słabo poznane – może dlatego, że słynie z nieśmiałości? Kolacja i nocleg w hotelu w Jinka.

Dzień 12

Przejazd z Jinka do Konso (ok. 180 km, 4-5 godzin jazdy). Po drodze wizyta w wiosce plemienia Bena, których wygląd i zwyczaje podobne są do plemienia Hammer. Nocleg w Konso.

Dzień 13

Dalszy przejazd do Abra Myncz (90 km, 1,5 godziny jazdy). Po drodze zwiedzanie cudu natury, tzw. „Nowego Jorku”, wysokich formacji piaskowców, pięknie zerodowanych działaniem wiatru i wody. Nocleg w Abra Myncz.

Dzień 14

Przejazd do Czenczy (90 km, 4 godziny jazdy w obie strony). Dojazd do wioski plemienia Dorze, znanego ze swojego rękodzieła (przede wszystkim tkactwa), tradycyjnej kuchni oraz wysokich chat w kształcie głowy słonia, które, pomimo podjadania przez termity, użytkowane są przez kilkadziesiąt lat; zapoznanie się z obyczajami i życiem codziennym. Po południu wycieczka łodzią po jeziorze Czamo w celu odnalezienia ukrywających się w wodach jeziora krokodyli i hipopotamów. Kolacja. Nocleg w hotelu w Arba Myncz.

Dzień 15

Przejazd powrotny do Addis Abeby. Kolacja pożegnalna. Wieczorem transfer na lotnisko, przelot powrotny.

Dzień 16

Dolot na lotnisko Okęcie w Warszawie.

Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65


Szukasz czegoś konkretnego?

test