Położenie geograficzne sprawia, że w Uzbekistanie panuje klimat kontynentalny o suchej i ciepłej odmianie, charakteryzujący się krótką i bardzo mroźną zimą, wczesną wiosną, długim gorącym latem i przyjemną, ciepłą jesienią. Uzbekistan ma 300 dni słonecznych w roku, średnie temperatury w lipcu wahają się od 30° do 35°C a temperatury powyżej 40°C nie są rzadkością.
Charakterystyczna dla tego regionu jest również niska wilgotność powietrza. W styczniu temperatury spadają często nawet do -10°C, a czasami do -25°C. W tym okresie jest na ogół sucho i słonecznie. W większości kraju średnie opady to 100-200 mm rocznie. Większe opady (1000 mm) i notuje się w górach, gdzie klimat zmienia się piętrowo.
W Uzbekistanie szczepienia ochronne nie są wymagane, ale na pewno warto się zaszczepić przeciw WZW typu A i B oraz przeciw durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy – (szczepienia mogą przydać się także w przyszłych podróżach).
Warto zabrać ze sobą podręczną apteczkę: leki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Prosimy pamiętać o zabraniu leków, które zażywacie Państwo regularnie. Z uwagi na wysokie temperatury i duże nasłonecznienie należy pamiętać o kremie z wysokim filtrem, nakryciu głowy i częstym nawadnianiu organizmu. Na miejscu zalecamy uważnie przestrzegać zasad higieny i pić wodę wyłącznie przegotowaną lub butelkową a zakupione produkty żywnościowe, np. owoce, dokładnie myć.
Służba zdrowia w Uzbekistanie nie jest na najwyższym poziomie. Opieka medyczna jest płatna. Ceny usług medycznych nie są wysokie (wizyta u lekarza to koszt ok. 30 USD).
Jeśli chodzi o samo dotarcie do Uzbekistanu, to najwygodniejszym rozwiązaniem jest lot z Warszawy do Taszkientu z przesiadką w Moskwie. Lot w najkrótszej opcji trwa ok. 7 -10 godzin.
Na miejscu korzystać będziemy z klimatyzowanego samochodu/minibusa. W wycieczkach katalogowych oferujemy także przeloty wewnętrzne.
Podczas katalogowych wycieczek proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3*, w pokojach 2-osobowych z prywatną łazienką; noclegi w pensjonatach oraz jurtach (sanitariaty w osobnych budynkach).
Wyżywienie zależne jest od programu. W najpopularniejszym („W sercu Azji Centralnej”) proponujemy pełne wyżywienie, czyli 3 posiłki dziennie.
W kuchni uzbeckiej charakterystyczne są mięsne dania, aromatyczne, gotowane zazwyczaj na parze. Z mięs najczęściej używana jest baranina, rzadziej wołowina. Do smażenia używa się smalcu barana lub oleju z bawełny.
Typowymi dla regionu będą również ryż, mosz (fasola mung) i groch biały (rzymski). Najważniejszymi przyprawami są kurkuma (szafran indyjski), kmin indyjski (rzymski), cząber górski, kolendra i czarnuszka. Dodatkiem do dań będą głównie oleje bawełniane, octy i śmietana. Najważniejszymi napojami są: napar z bazylii, brandy, później woda.
Walutą w Uzbekistanie jest sum (som, UZS; 1USD = prawie 4000 UZS). Przed przyjazdem do Uzbekistanu należy przewidzieć odpowiednie środki na podróż. Pomimo że nie ma obowiązku posiadania określonej sumy pieniędzy przy wjeździe do Uzbekistanu, należy liczyć się z tym, iż de facto jedyną powszechną formą płatności jest gotówka, poza hotelami płatność kartą jest praktycznie niemożliwa. Nie należy także liczyć na wypłatę środków z bankomatu, tak więc przywieziona gotówka powinna wystarczyć na całą przewidywaną długość pobytu. Jako walutę, którą planujemy wymienić na sumy, polecamy przywieźć walutę USD (najbardziej popularna) lub EUR. Planując wyjazd do Uzbekistanu, należy pamiętać, że ceny większości towarów i usług są porównywalne z europejskimi. Odzież oraz produkty spożywcze pochodzenia europejskiego są droższe aniżeli w Polsce średnio o 50-100%.
W Uzbekistanie jedynymi legalnymi miejscami wymiany zagranicznej waluty na sumy są oficjalne kantory i banki. Oficjalny kurs odbiega jednak o 30-40% od rynkowego, więc w kraju funkcjonuje szara strefa wymiany waluty. Należy jednak pamiętać, że nielegalne wymiana waluty niesie ze sobą ryzyko oszustw, jak i konsekwencji prawnych w przypadku zatrzymania przez lokalne władze.
Najwyższą jednostką płatniczą w obiegu jest banknot o nominale 5.000 sum (rzadko spotykanym). Oznacza to, że za kwotę 400 euro otrzymamy ponad 1.000 banknotów, ważących ponad kilogram. Zalecamy więc pamiętać o odpowiednich torbach/plecakach przeznaczonych do transportu gotówki.
Zagrożenie przestępczością nie jest duże, Uzbekistan jest krajem bezpiecznym. Niemiej trzeba uważać na złodziei kieszonkowych, nie zaleca się również samotnych spacerów po zmroku przez osiedla mieszkaniowe. Należy bezwzględnie odmawiać przewożenia przez granicę jakichkolwiek przesyłek, gdyż jest to jeden ze sposobów przemytu narkotyków, których posiadanie na terenie Uzbekistanu jest prawnie zabronione i grozi karą wieloletniego pozbawienia wolności. Przypominamy też o stosowaniu się do zaleceń pilota/przewodnika.
Obowiązuje zakaz wykonywania zdjęć mostów, obiektów przemysłowych i wojskowych oraz fotografowania w metrze, na dworcach kolejowych i lotniskach. Istnieje zaostrzony reżim w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego. Przed robieniem zdjęć lepiej sprawdzić, czy w polu widzenia nie znajduje się obiekt o charakterze milicyjnym lub wojskowym. Bardzo surowo karane są przestępstwa związane z posiadaniem narkotyków i handlem nimi.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karami pozbawienia wolności.
Różnica czasu: + 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu polskiego.
Połączenia wykonywane w Uzbekistanie będą nas kosztować od ok. 8 zł/min. Przed wyjazdem sugerujemy zapoznać się z tabelą opłat u operatora, z którego usług korzystamy. W celu skorzystania z internetu najlepiej odwiedzić kafejkę internetową.
Polskie wtyczki pasują do kontaktów (typ C).
Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla nie muzułmanów. Poza dużymi miastami (Taszkent, Samarkanda, Buchara, Nukus) kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana.
Konstytucyjnie Uzbekistan jest państwem świeckim, jednakże kultura islamu jest obecna w społeczeństwie uzbeckim. Z zasady prowincja oraz cała Dolina Fergańska są bardziej muzułmańskie aniżeli duże miasta reszty kraju. Oznacza to, że samotnie podróżujące kobiety spotkają się tam z zainteresowaniem ze strony uzbeckich mężczyzn. Mężczyźni nie powinni próbować otwarcie nawiązywać relacji z uzbeckimi kobietami w ww. częściach kraju i w miarę możliwości zwracać się w rozmowie do towarzyszącego kobiecie mężczyzny. Lewa ręka tradycyjnie uważana jest za nieczystą.
Zobacz również: Wycieczki do Uzbekistanu