Różnica czasu miedzy Polską a Lhasą wynosi +6h w okresie letnim i +7h w okresie zimowym.
W Tybecie napięcie w gniazdkach wynosi 220V. Do większość gniazdek, mimo że różnią się kształtem, pasują polskie wtyczki z dwoma lub trzema bolcami.
Nie warto ze sobą zbierać anglojęzycznych przewodników po Tybecie, taka publikacja może zostać skonfiskowana na lotnisku lub przejściu graniczny.
Zakazane i podlegające konfiskacie również portrety Dalajlamy oraz wydawnictwa Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie.
Na terenie Autonomicznego Regionu Tybetańskiego obowiązuje zakaz fotografowania publicznych funkcjonariuszy oraz niektórych publicznych budynków.
Nie wolno wywozić antyków starszych niż 50 lat.
Zwyczajowo nie powinno się fotografować mnichów podczas obrzędów religijnych oraz bez wcześniejszej zgody wnętrz świątyń.
Odkryj nasze wycieczki i podróże do Tybetu
Tybet jest regionem bezpiecznym, trzeba jedynie uważać na ulicznych drobnych złodziej i naciągaczy.
Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
– pieniądze i dokumenty nosimy zawsze przy sobie w wewnętrznych kieszeniach, w pasie biodrowym lub na szyi (ewentualnie zostawiamy je w sejfie hotelowym);
– nie odłączamy się od grupy bez zgody pilota
– przestrzegamy miejsc i godzin zbiórek.
W Tybecie obowiązuje obecnie chińska waluta – yuan (RMB), którą nabyć można jedynie w Chinach (yuan nie jest wymienialny poza granicami państwa). Pieniądze w Tybecie można jedynie wymienić w Bank of China w Lhasie. Najłatwiej wymienić jest dolary amerykańskie lub euro.
Pieniądze można również wypłacić z bankomatów w Lhasie, zarówno przy pomocy karty debetowej, jak i kredytowej. Lepiej nosić przy sobie zawsze zapas gotówki, gdyż nie we wszystkich sklepach można dokonać płatności kartą, a i z tych akceptowane są tylko następujące: Master Card, Visa Card, American Express Card, JCB Card oraz Dinners Card.
Kuchnia tybetańska to proste, smaczne potrawy z mięsa i warzyw głównie mączne lub z dodatkiem ryżu. Popularnym hodowlanym zwierzęciem jest jak z którego uzyskuje się mięso (podawane na wiele sposobów, również suszone), mleko oraz wełnę.
Charakterystyczne dania:
– pierogi momo– gotowane lub pieczone, z różnorakim farszem,
– thentuk , thukpa- tradycyjne zupy z domowej roboty makaronem,
–canpa – prażona jęczmienna mąka, tradycyjne jedzona razem z herbatą (odrobiną mleka i soli)
– ciura – suszony ser, czasem dodatek do herbaty (może być z mleka dri -samicy jaka).
Podczas pobytu proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych twin (z 2 osobnymi łóżkami).
Pierwszy etap podróży to przelot przez jeden z europejskich portów lotniczych do Pekinu lub innego miasta położonego na terenie Chin obsługującego połączenia z Lhasą. (w zależności od połączenia ok.20 godz.). Drugi etap to przelot do Lhasy (zwykle kilka godzin).
Podróż do Lhasy przy wycieczkach na indywidualne zamówienie można również odbyć pociągiem z Pekinu albo drogą lądową z Nepalu.
Po Tybecie poruszać się będziemy samochodami terenowymi.
W tym regionie szczepienia ochronne nie są wymagane, ale na pewno warto się zaszczepić przeciw WZW typu A i B, oraz przeciw durowi brzusznemu i tężcowi.
Trzeba pamiętać o chorobie wysokościowej, która może wystąpić nawet w Lhasie (3 630 m n.p.m.). Nie wolno lekceważyć jej najmniejszych objawów takich jak: ból głowy, nudności, wymioty. Często także osłabienie, brak apetytu, zawroty głowy, problemy z zaśnięciem. Aklimatyzacja, wolne tempo, picie dużej ilości wody, aspiryna pomagają graniczyć ryzyko wystąpienia choroby wysokogórskiej.
Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Trzeba uważać na to, by pić jedynie wodę przegotowaną albo butelkową, zachować ostrożność kupując jedzenie w przydrożnych kramach i na targach. Świeże owoce należy myć i obierać ze skórki.
Dobrze zabrać ze sobą podręczną apteczkę: środki przeciwbólowe (aspirynę), dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce i odwodnieniu. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Prosimy nie zapominać o lekach, które musicie Państwo przyjmować.
Koniecznie trzeba ze sobą zabrać krem z filtrem i nakrycie głowy.
Tybet (Autonomiczny Region Tybetański) leży na obszarze Wyżyny Tybetańskiej o klimacie wybitnie kontynentalnym. Średnie temperatury zimą wahają się w granicach od -13 do +9 °C (choć często zdarzają się mrozy poniżej -20 °C), zaś latem średnie temperatury utrzymują się w zakresie od +10 do +27 °C z dużą amplitudą między dniem i nocą.
Najlepszy czas na zwiedzanie tego rejonu to od kwietnia do początku listopada, a w szczególności sierpień i wrzesień. Samą stolice – Lhasę można zwiedzać całorocznie.