Rosja

Inne

Różnica czasu między Moskwą, Petersburgiem a Polską to 2 godziny latem i 3 godziny zimą.

Między Polską a górami Ałtaju różnica ta wynosi 5 godzin, nad Bajkałem z kolei różnica czasu to 7 godzin.

Polskie wtyczki pasują do gniazdek w całej Rosji.

W czasie wyprawy w góry Ałtaju oraz nad Bajkałem, większość czasu będziemy poza zasięgiem sieci komórkowych, o Internecie nie wspominając.

Napiwki zwyczajowe, to z reguły 10 % od zamówienia. W hotelach napiwki nie są wymagane.

 

Bezpieczeństwo

Rosja jest krajem stosunkowo bezpiecznym. W Moskwie i Petersburgu, jak w większości dużych miast, jedynym zagrożeniem są kieszonkowcy.

Syberia natomiast to bardzo bezpieczne miejsce, gdzie ludzie są wyjątkowo gościnni i bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów.

W czasie wypraw górskich, będziemy pod stałą opieką miejscowych przewodników, którzy na początku wyprawy wyposażą nas w niezbędny do odbycia podróży sprzęt. Są to wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy w górach Ałtaju spędzają czas od dzieciństwa i znają nawet najdalsze zakamarki tej przepięknej krainy.

Waluta

W Rosji walutą obowiązującą jest rubel rosyjski (RUB). Na wycieczkę do Moskwy i Petersburga najlepiej jest wziąć z sobą euro lub dolary i wymienić je w licznych kantorach. Można również wypłacać pieniądze z bankomatów. W większości sklepów i restauracji można płacić kartą.

W czasie wyprawy w góry Ałtaju i podróży nad Bajkał proponujemy zabrać ze sobą pewien zapas gotówki w rublach. W górach, ze względu na dzikość terenu, poza sklepami na początku wędrówki, nie będzie okazji do wydawania pieniędzy. Podczas wyprawy nad Bajkał natomiast, po wyruszeniu z Irkucka, kolejnym punktem, gdzie będzie można wymienić lub wyciągnąć z bankomatu pieniądze będzie miejscowość Listwianka (6 dzień podróży).

Wyżywienie

Śniadania w hotelach serwowane są w postaci szwedzkiego stołu, dominują potrawy kontynentalne. W Moskwie i Petersburgu na pozostałe posiłki będziemy Państwa zabierać do restauracji. Ich różnorodność  (od tradycyjnej rosyjskiej kuchni, poprzez lokale azjatyckie, na szybkich przekąskach (bliny, pierożki) kończąc) i mnogość pozwala zadowolić każde podniebienie.

W czasie wyprawy nad Bajkał, w każdej bazie towarzyszyć nam będzie kucharz, który przygotuje miejscowe przysmaki. Będziecie więc mieli Państwo okazję skosztować przede wszystkim wyśmienitych ryb z najgłębszego jeziora świata oraz innych miejscowych frykasów.

W czasie wyprawy w góry Ałtaju, przez całą drogę towarzyszyć nam będzie kucharz, specjalizujący się w przygotowaniu potraw z ogniska (zupy, potrawy jednogarnkowe). Bogate śniadania serwowane będą w postaci szwedzkiego stołu, od wędlin począwszy na świeżych owocach kończąc.

Zakwaterowanie

W Moskwie i Petersburgu oferujemy noclegi w hotelach 3*+ oraz 4*w pokojach dwuosobowych .

W Barnaul i Irkucku proponujemy hotel o standardzie 3*.

W czasie wyprawy w góry Ałtaju, poza pierwszym noclegiem, który będzie miał miejsce w bazie turystycznej Ałtajska Odyseja (domki czteroosobowe), będziemy nocować w dwuosobowych namiotach. Noclegi odbywać się będą w specjalnie przygotowanych obozowiskach.

W czasie wyprawy nad Bajkał oferujemy noclegi w bazach turystycznych (w typowych syberyjskich drewnianych domkach) oraz w hotelu 3* w miejscowości Listwianka i Arszan. W obu przypadkach dostępne są pokoje 2,3 i 4 osobowe.

Transport

W czasie wypraw nad Bajkał i w góry Ałtaju pierwszym etapem podróży jest przelot z Warszawy do Moskwy, zajmuje on około 2 godzin. Następnie przelot do Irkucka lub Barnaul, około 6 godzin.

W czasie wycieczki poruszać się będziemy samochodem terenowym, lub minivanem (UAZ).

W drodze powrotnej odbędziemy podróż pociągiem przez magistralę transsyberyjską. Nocleg w przedziałach czteroosobowych. W czasie podróży w każdym wagonie dostępny jest bezpłatny wrzątek. Drobne przekąski i napoje można natomiast kupić u konduktora a do dyspozycji podróżnych jest również wagon restauracyjny. Na peronach każdej stacji, gdzie pociąg stoi dłużej niż 10 minut można u tzw. „babuszek” kupić  miejscowe przysmaki . Istnieje także możliwość  zjedzenia posiłku w barach na dworcu. Ponadto w każdym pociągu za dodatkową opłatą można skorzystać z prysznica (koszt około 200 rubli).

W czasie zwiedzania Moskwy i Petersburga, będziemy się poruszać transportem miejskim (metro), a do bardziej oddalonych miejsc pojedziemy samochodem lub minivanem. W Petersburgu będziemy również korzystać z transportu wodnego. Z kolei podróż między tymi dwoma miastami odbędziemy super szybkim pociągiem SAPSAN (prędkość do 350 km/h).

Przejazd  między Irkuckiem a Ułan Bator planowany jest nocnym pociągiem.

Zdrowie

W czasie wyprawy na Syberię w sezonie letnim warto zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Poza tym żadne inne szczepienia nie są wymagane. Woda zarówno w Bajkale, jak i we wszystkich rzekach Ałtaju nadaje się do picia po przegotowaniu. Na naszej trasie będziemy również napotykać źródła, z których wodę można pić bezpośrednio. Warto ze sobą zabrać podstawową apteczkę, leki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce.

W Moskwie woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu, natomiast Petersburg szczyci się tym, iż wodę można pić prosto z kranu. W czasie wycieczek do tych dwóch metropolii nie wymagane są żadne szczepienia, a leki wszelkiego rodzaju można kupić na miejscu.

Klimat

Na terytorium Rosji panuje klimat kontynentalny. Zimy są surowe i obfite w śnieg, a lata są ciepłe i suche. Kraj ten pod względem klimatu można podzielić na kilka części – Rosję europejską (północna i południowa część), Syberię oraz surową północ kraju.  Kraj ten najatrakcyjniejszy jest w okresie od maja do października. W tym czasie warunki pogodowe w europejskiej części są zbliżone są do polskich warunków. Wyjątkiem jest południe Rosji, gdzie klimat jest zbliżony do klimatu Morza Śródziemnego. Na Syberii po długiej zimie lato przychodzi niemal natychmiastowo i temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza w kwietniu to nie rzadkość. Praktycznie do końca września panuje ciepłe i suche lato, a następnie bardzo szybko przychodzi zima. Śnieg który spadnie pod koniec października nie topnieje aż do początku wiosny. W zimie temperatury spadają
do  -40 stopni. Syberia jest krainą skrajności, ze względu na bardzo mocny klimat kontynentalny, różnica temperatur w zimie i latem w niektórych miejscach może wynosić nawet  100 stopni Celsjusza. Północ Rosji jest jeszcze bardziej surowa. Lato trwa tam tylko 2 miesiące, a przez pozostałą część roku panuje zima. W okresie od grudnia do końca lutego praktycznie cała Rosja jest pokryta śniegiem, w połączeniu z suchym klimatem kontynentalnym i dużą ilością dni słonecznych także w zimie kraj ten jest niesamowicie piękny.


Szukasz czegoś konkretnego?

test