Nowa Zelandia

Klimat

Nowa Zelandia ma podobnie jak Polska 4 pory roku: wiosnę (wrzesień-listopad), lato (grudzień-luty), jesień (marzec-maj) i zimę (czerwiec-sierpień). W lecie średnia temperatura w dzień to ok. 20 stopni Celsjusza. W skali roku wyspa północna (mająca klimat subtropikalny) Nowej Zelandii jest cieplejsza od wyspy południowej (klimat umiarkowany). Ze względu na wyspiarski charakter kraju pogoda może zmieniać się dosyć szybko, deszcze występują właściwie w trakcie całego roku – należy zatem koniecznie zabrać odzież na deszczową pogodę. Temperatura Oceanu otaczającego wyspy nigdy nie spada poniżej 8 stopni Celsjusza.

Zdrowie

Podróżnych nie obowiązują szczepienia ochronne. Na terenie kraju nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Opieka medyczna jest powszechnie dostępna; w większych miastach niektóre kliniki czynne są całą dobę. Ceny podstawowych porad lekarskich: internista 50-100 NZD, specjalista 80-200 NZD (należy mieć skierowanie od internisty – poza chirurgią), dentysta 50-200 NZD. Opłata w szpitalach publicznych wynosi od 350 NZD za dobę (bez kosztów leczenia, zabiegów, operacji itp.). Osoby nieposiadające szczepienia na WZW A i B mogą profilaktycznie je wykonać, co na pewno przyda się w przyszłych podróżach.

Nad Nową Zelandią znajduje się dziura ozonowa, co sprawia, że oddziaływanie promieni słonecznych jest bardziej intensywne (o 40%) niż w Europie. Zaleca się stosowanie odpowiednich środków do ochrony przed ich działaniem. Prosimy również pamiętać o niemniej ważnym nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.

Transport

Najpopularniejsze loty do Nowej Zelandii odbywają się na następujących trasach:
1. Warszawa – duży europejski port lotniczy – Hongkong – Auckland,
2. Warszawa – Dubaj – Sydney – Auckland.
W obu przypadkach lot trwa niespełna 30 godzin.
Krótszym jest bezpośredni przelot do Auckland lub Christchurch z Dubaju.

Na miejscu poruszamy się komfortowym busem. Pomiędzy wyspami będziemy się przemieszczać promem.

Zakwaterowanie

Podczas wycieczek katalogowych proponujemy Państwu noclegi w hotelach i motelach 3*, w pokojach 2-osobowych z prywatną łazienką.

Wyżywienie

W hotelach i motelach serwowane są zwykłe śniadania kontynentalne. Na lunche i restauracje udajemy się do miejscowych restauracji lub, jeśli istnieje taka możliwość, sami zakupujemy produkty i przyrządzamy jedzenie.

Waluta

W Nowej Zelandii obowiązującą walutą jest dolar nowozelandzki. Do wymiany należy zabrać dolary lub euro, na miejscu nie ma możliwości wymiany złotówek. Wymiany pieniędzy można dokonać na lotnisku, bankach lub kantorach w dużych miastach. Obecnie nie ma większej różnicy czy będziemy wymieniać dolar, czy euro. Z bankomatów można korzystać, płacąc kartami kredytowymi wydanymi w Polsce.

Bezpieczeństwo

Na trasie wycieczki nie grożą żadne szczególne niebezpieczeństwo, Nowa Zelandia należy do najbezpieczniejszych krajów świata, ale oczywiœcie należy zachować czujność i podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz stosować się do wskazówek pilota/przewodnika.

Inne

Różnica czasu zimą między Polską a Nową Zelandią (porą letnią) wynosi +12 godzin.
Napięcie elektryczne w sieci w Nowej Zelandii wynosi 220-240V, natomiast inny jest rodzaj wtyczek z 3 podłużnymi bolcami W związku z tym należy zaopatrzyć się w specjalny adapter, w Polsce dostępny w sklepie z elektroniką lub ewentualnie w strefie wolnocłowej podczas przesiadki (co jest znacznie droższą opcją). Dostęp do internetu jest powszechny, działają kafejki internetowe, większość hoteli ma WI-FI. Telefony z polskimi kartami sim działają bez problemów, ceny za połączenie, w zależności od operatora, wynosi od ok. 6 zł. Wysłanie SMS to koszt ok. 2 zł.

Handel narkotykami i ich przemyt są surowo karane.
Nie ma ograniczeń przy wwozie, wymianie i wywozie środków płatniczych, jednak przy wwożeniu lub wywożeniu gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. NZD należy wypełnić formularz Border Cash Report. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia artykułów spożywczych, owoców, roślin, nasion, kwiatów itp. Zezwala się na przywóz produktów spożywczych fabrycznie zapakowanych, zawierających na opakowaniu szczegółową informację w języku angielskim o składzie i nazwę kraju pochodzenia. Wszystkie ewentualnie posiadane produkty spożywcze należy bezwzględnie wpisać do deklaracji celnej i na polecenie celnika okazać do skontrolowania. Wszystkie bagaże są prześwietlane – ujawnienie produktu nie zgłoszonego w deklaracji celnej powoduje automatyczne ukaranie podróżnego mandatem w wysokości minimum 200 NZD.

Zobacz także: Wycieczki do Nowej Zelandii


Szukasz czegoś konkretnego?

test