Mongolię charakteryzuje surowy, kontynentalny klimat. Zima jest długa, wietrzna i mroźna, z niewielkimi opadami śniegu. Na pustyni Gobi występują jedne z największych amplitud pomiędzy temperaturą w dzień a w nocy. Nasze wycieczki organizowane są w czasie najprzyjemniejszej pory roku – gorącego, zielonego lata, które przypomina nasze lato. Średnia temperatura w tym czasie to +20 C w ciągu dnia.
W Mongolii szczepienia ochronne nie są wymagane, ale na pewno warto się zaszczepić przeciw WZW typu A i B oraz przeciw durowi brzusznemu i tężcowi. Wycieczki organizowane są w czasie letnim, tak więc szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu również jest wskazane. Warto zabrać ze sobą podręczną apteczkę: leki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Prosimy pamiętać o zabraniu leków, które zażywają Państwo regularnie. Należy pamiętać o kremie z filtrem i nakryciu głowy, temperatura może być wysoka. Na miejscu zalecamy przestrzegać zasad higieny i pić wodę wyłącznie przegotowaną lub butelkową.
Pierwszy etap podróży to przelot z Warszawy do jednego z europejskich portów lotniczych (zajmuje ok. 2 godzin). Przelot główny z Europy do Mongolii trwao koło 10 godzin. W trakcie wycieczki będziemy poruszać się terenowym samochodem lub minivanem. W ramach wycieczek krajoznawczych skorzystamy również z tradycyjnego transportu – konia.
Przejazd między Irkuckiem a Ułan Bator planowany jest nocnym pociągiem.
Podczas pobytu w stolicy Ułan Bator proponujemy Państwu zakwaterowanie w hotelu 3*. W czasie pobytu na wsi będziemy nocować w jurtach, tradycyjnych domach nomadów, a w większych miastach – w hotelach. Jurty w zależności od miejsca są 2, 3 lub 4-osobowe. Wszystkie jednak przestronne, prosto urządzone lecz w bardzo dobrym standardzie. Jurty wyposażone są w wygodne łóżka, pościel, koce, drewniane krzesła, piecyk, mają także elektryczność. O czystość w jurtach dba obsługa. Dodatkowo w obozowisku znajduje się budynek restauracyjny oraz budynek z prysznicami, umywalkami i toaletami. Dostępna jest także gorąca woda.
W hotelach śniadania serwowane są w postaci stołu szwedzkiego oferującego potrawy kontynentalne i lokalne, dania gorące i zimne. Pozostałe posiłki będzie okazja spróbować w lokalnych barach i restauracjach. W czasie pobytu na wsi spróbujemy również posiłków przygotowanych przez lokalnych mieszkańców. Kuchnia mongolska jest prosta ale smaczna, dominuje w niej mięso i produkty mączne. Latem nadarzy się okazja do spróbowania świeżego nabiału: słodkiego jogurtu, suszonego sera czy sławnego kumysu.
W Mongolii obowiązującą walutą jest tugrig (MNT). Najlepiej wymieniać dolary albo euro, a najlepszym do tego miejscem są kantory w stolicy. W stolicy również można wypłacić pieniądze z bankomatu (najlepiej używać wypukłej karty Visa, może zdarzyć się że karta płaska zostanie odrzucona). W mniejszych miastach też ewentualnie znajdują się małe filie banków, gdzie można wymienić pieniądze. W niektórych przypadkach można zapłacić dolarami, ale wtedy trzeba uważać na kurs. Warto też zwrócić uwagę, by nie brać ze sobą starych banknotów – często są skupowane po gorszym kursie, lub wręcz sprzedawca odmawia ich wymiany .
Mongolia jest krajem stosunkowo bezpiecznym. W stolicy trzeba jedynie uważać na ulicznych kieszonkowych złodziei.
Różnica czasu między Polską a Mongolią latem wynosi +6 godzin.
Przy zakupach od ulicznych handlarzy warto się targować. Cena często bywa zawyżana dla zachodnich turystów. Poza stolicą i miastami często jest problem z zasięgiem telefonu komórkowego i dostępem do Internetu. Polskie wtyczki pasują do kontaktów.
Zobacz również: Wycieczki do Mongolii