Mikronezja leży w strefie klimatów tropikalnych z równomiernymi, dość wysokimi temperaturami w ciągu roku. Opady deszczu są tu bardzo obfite. Na przykład Pohnpei, z opadami rocznymi rzędu 8,4 m, jest jednym z najwilgotniejszych miejsc na świecie. Cyklicznie występują tu jednak pory suche – gdy El Nino przemieszcza się w rejon Zachodniego Pacyfiku, wody gruntowe opadają bardzo znacząco.
Średnie temperatury to wartości rzędu 26-27 °C. Maksymalna suma opadów sięga 4 500 mm rocznie, gdzie największe ilości są notowane na równiku.
Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie umieszczają na swoich listach żadnych obowiązkowych szczepień przy wyjeździe na wyspy Mikronezji, niemniej jednak wskazane jest profilaktyczne szczepienia przeciw WZW typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi.
W Mikronezji zagrożenie malarią nie istnieje, występują natomiast inne choroby roznoszone przez komary, jak na przykład denga czy chikungunya. Zalecamy stosowanie środków takich jak np. Mugga. Podczas wędrówek po dżungli najlepiej nosić koszulę z długim rękawem, długie spodnie i buty trekkingowe/adidasy. Warto również zakładać jasne ubrania, ograniczyć spacery po zmroku oraz używanie intensywnych perfum i kosmetyków perfumowanych.
Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy bardziej rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że w czasie wyjazdu należy pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną, a owoce jeść najlepiej po obraniu ze skóry. Warto również zachować ostrożność kupując jedzenie w przydrożnych kramach i na targach.
Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.
Obowiązkowo należy zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z filtrem co najmniej 20. Prosimy również pamiętać o niemniej ważnym nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.
Pierwszy etap podróży to przelot do Tokio (lot bezpośredni trwa 10 – 11 godzin.). Przelot z Tokio na Guam to kolejne 3,5 – 4 godziny. Pomiędzy wyspami Mikronezji przemieszczamy się samolotem. Zwiedzanie Rock Islands odbywa się łodzią. Po wyspach poruszamy się klimatyzowanym samochodem/minibusem.
Podczas wycieczki proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* oraz 3,5*, w pokojach dwuosobowych z prywatnymi łazienkami.
W przypadku wycieczki katalogowej oferujemy śniadania i trzy lunche.
Mimo iż Mikronezja rozrzucona jest na dużym obszarze, jedzenie we wszystkich jej państewkach jest bardzo podobne. Wszędzie można znaleźć typowe dania amerykańskie: hamburgery, frytki, pieczone kurczaki i steki, a także potrawy z kuchni japońskiej – sushi, sashimi, teriyaki, czy ramen. Śniadania są typowo amerykańskie i europejskie – tosty, jajecznica z szynką lub bekonem, dżem. Na Guam, Saipan i Palau jedzenie jest zdecydowanie bardziej urozmaicone – można tu znaleźć restauracje serwujące dania kuchni meksykańskiej, koreańskiej, chińskiej, tajskiej. Nauru zostało zdominowane przez kuchnię chińską. Na wyspach bez problemu można dostać świeże ryby i inne owoce morza.
Na wyspach Mikronezji obowiązującą walutą jest dolar amerykański.
Generalnie na wszystkich wyspach (poza Japonią) nie ma problemu z dostępem do bankomatów i płatnościami kartą w dużych sklepach, restauracjach i hotelach, warto jednak mieć ze sobą zapas gotówki.
Zagrożenie pospolitą przestępczością jest niewielkie. Należy stosować się do uwag i zaleceń pilota/przewodnika oraz, jak wszędzie, mieć baczenie na ewentualnych kieszonkowców. Cenne rzeczy, takie jak aparat, dokumenty i pieniądze trzymać w bezpiecznym miejscu. Radzimy również zachowywać się w zgodzie z miejscowymi normami postępowania i obyczajami, o których na pewno poinformuje Państwa przewodnik.
Różnica czasu między Polską a Palau wynosi +8 godzin, natomiast między Polaską a Yap, Guam i Saipan +9 godzin.
Na wyspach Mikronezji napięcie w gniazdkach wynosi 120 V, a wtyczki do kontaktów mają płaskie bolce, typ amerykański, warto więc wyposażyć się w adapter.
Na wyspach istnieje zwyczaj dawania napiwków.
W Mikronezji panuje dosyć konserwatywny styl ubierania, raczej nie należy obnosić się z drogimi/wyzywającymi ubraniami, lepiej nosić się skromnie.
Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami (przewóz, handel, zażywanie).
Aby podróżować po Mikronezji niezbędna jest wiza amerykańska.