Korea Południowa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego o odmianie monsunowej na zachodzie i północy i zwrotnikowego wilgotnego o odmianie monsunowej na południu kraju. Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 1300 mm, większość opadów przypada na porę letnią. Zimą na obszarach górskich dochodzi do opadów śniegu.
Średnia miesięczna temperatura powietrza w lipcu wynosi 23-27°C (co oznacza temperaturę odczuwalną oscylującą w ciągu dnia w granicach 35 stopni), a w styczniu od -10°C w górach do 6°C na wyspie Czedżu.
Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie umieszczają na swoich listach żadnych obowiązkowych szczepień przy wyjeździe do Korei, niemniej jednak wskazane jest profilaktyczne szczepienia przeciw WZW typu A i B, durowi brzusznemu oraz błonicy i tężcowi.
W Korei Południowej zagrożenie malarią jest niskie, choroba ta występuje jedynie okresowo głównie na terenach wiejskich. W przypadku podróży w takich rejonach warto zachować podstawowe środki ostrożności – to ważne także ze względu na występujące japońskie zapalenie mózgowe. Zalecamy stosowanie środków takich jak np. Mugga, z wysoką zawartością DEET. Podczas wędrówek po obszarach leśnych najlepiej nosić koszulę z długim rękawem, długie spodnie i buty trekkingowe/adidasy.
Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy bardziej rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że w czasie wyjazdu należy pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną, a owoce jeść najlepiej po obraniu ze skóry.
Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.
W głównych miastach Korei (Seul, Busan) występuje pewne zanieczyszczenie powietrza, które wzrasta dodatkowo w okresie wiosny i wczesnego lata, gdy nad terytorium kraju nadciągają fale pustynnego pyłu niosącego toksyczne substancje znad przemysłowych obszarów ChRL (tzw. yellow dust).
W czasie wyjazdów porą letnią obowiązkowo należy zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z filtrem co najmniej 20. Proszę również pamiętać o niemniej ważnym nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.
Dzięki polskim liniom lotniczym LOT możliwe jest bezpośrednie połączenie z Koreą. Lot z Warszawy do Seulu trwa ok. 10 godzin, lot powrotny 11.
Na miejscu korzystać będziemy z klimatyzowanego samochodu/minibusa. W wycieczce katalogowej oferujemy także przeloty wewnętrzne.
Podczas wycieczki do Korei proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3*, w pokojach 2-osobowych z prywatną łazienką.
W przypadku wycieczki katalogowej oferujemy śniadania w hotelach. Na pozostałe posiłki pilot zabierze grupę do sprawdzonych restauracji. Kuchnia koreańska znana jest z ostrych potraw i dodatków.
Walutą obowiązująca w Korei jest Won. Przy wjeździe do kraju można wymienić gotówkę w USD lub EUR na koreańską walutę już na lotnisku. Poza tym w seulskiej dzielnicy Itaewon jest mnóstwo kantorów, w których także można dokonać wymiany. Obecnie większość bankomatów obsługuje karty wydane za granicą, można je znaleźć już na lotnisku.
Wszystkie bankomaty oferują obsługę także w języku angielskim. W bankomacie zawsze obowiązuje limit wypłaty, który jednak nie jest niski (np. 1 milion wonów – czyli ok. 1 000 USD). W bankomatach montowanych w sklepach spożywczych „Buy the way” limit wypłaty wynosi tylko 100 tys. Wonów (ok. 100 USD). W większości sklepów akceptowane są jednak karty płatnicze, zatem nie ma konieczności posiadania przy sobie dużej ilości gotówki.
Korea jest krajem bezpiecznym, a zagrożenie przestępczością jest niewielkie. Przypadki rozbojów, oszustw lub kradzieży są rzadkie. W Seulu i innych większych miastach są jednak dzielnice, w których warto zachować większą ostrożność. Należy przy tym pamiętać, że ewentualny kontakt z policją (liczne posterunki w miastach) jest utrudniony z przyczyn językowych.
Należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wśród kierowców powszechne jest pokonywanie skrzyżowań na czerwonym świetle. Przez policję tolerowane jest również poruszanie się motocykli i skuterów po chodnikach i przejściach dla pieszych.
Różnica czasu między Polską a Koreą wynosi zimą +8 godzin, latem +7 godzin.
W Korei napięcie w gniazdkach wynosi 220 V, a wtyczki do kontaktów są takiego samego typu jak w Polsce.
W Korei działają jedynie telefony komórkowe pracujące w systemie
NCTS. Telefony działające jedynie w sieci GSM nie będą funkcjonować – brak sieci GSM.
Dostępne są telefony publiczne na kartę lub monety. Na lotnisku w Incheon można wynająć telefon komórkowy gotowy do użytku na okres pobytu w Korei.
Z dostępem do internetu w większych miastach nie ma problemu – bardzo rozbudowana jest sieć PC Bangów – miejsc, gdzie można grać na komputerze i korzystać z internetu. Seul jest znany z bardzo rozbudowanej bezprzewodowej sieci. Do tego w większości kawiarni jest darmowa Wi-Fi.
Odkryj nasze wycieczki i podróże do Korei Południowej