Indonezja jest krajem znajdującym się prawie całkowicie w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Tak więc charakteryzują ją bardzo wysokie średnie temperatury w ciągu całego roku oraz podział na dwie pory – deszczową, trwającą od listopada do marca, i suchą, trwającą od kwietnia do października. Ze względu na dużą rozległość archipelagu i różnorodność budowy terenu trzeba być przygotowanym na pewne odstępstwa od tych warunków. Na terenach górskich temperatura może spadać dużo poniżej 20st.C, a na niektórych terenach (środkowa część wyspy Sulawesi) opady deszczu bywają znikome w ciągu całego roku.
Podczas podróży do Indonezji nie są wymagane żadne szczepienia ochronne, niemniej jednak warto przed wyjazdem sprawdzić czy jesteśmy zaszczepieni przeciw WZW typu A i B, tężcowi i durowi brzusznemu, by uzupełnić ewentualne szczepienia.
Na terenie Indonezji, poza dużymi ośrodkami miejskimi i sporymi miejscowościami turystycznymi występuje pewne zagrożenie malarią i dengą, szczególnie podczas wypraw trekkingowych przez dżunglę i obszary wiejskie. Należy więc koniecznie wyposażyć się w silne środki odstraszające komary i inne insekty, jak również zalecane jest profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych.
Podczas spożywania posiłków należy przestrzegać zasad higieny, unikać jedzenia, które wydaje nam się nieświeże i przede wszystkim pić jedynie wodę butelkowaną, a owoce jeść wyłącznie po obraniu ze skóry.
Należy zachować również ostrożność przy spożywaniu lokalnych wyrobów alkoholowych, gdyż zdarzają się w Indonezji przypadki zatruć metanolem.
Zalecamy zabranie ze sobą standardowego zestawu leków: tabletek przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych, środków dezynfekujących, plastrów. Osoby stale przyjmujące leki muszą upewnić się przed wyjazdem, że zabierają ze sobą odpowiedni zapas medykamentów.
Obowiązkowo należy również wyposażyć się w silny krem przeciwsłoneczny, nakrycie głowy i okulary, bo w strefie równikowej nie ma żartów z oparzeniami wywołanymi podczas nawet stosunkowo krótkiego pobytu na słońcu.
Pierwszy etat podróży to przelot z Warszawy do jednego z europejskich portów lotniczych (zajmuje ok. 2-3 godziny). Przelot główny z Europy do Dżakarty lub Denpasar trwa ok. 19 godzin i odbywa się bezpośrednio lub niekiedy z przesiadką w Bangkoku.
Przeloty z przesiadką na Półwyspie Arabskim (np. w Doha, linie Qatar Airways) trwają zwykle ok. 19-20 godzin.
W trakcie wycieczki między większymi wyspami będziemy przemieszczać się samolotami. Wewnątrz wysp transport odbywać się będzie łodziami motorowymi, busami i jeepami w zależności od specyfiki terenu.
W przypadku hoteli zapewniamy noclegi w standardzie 3* i 4* , chyba że, tak jak w przypadku pobytu na Papui Zachodniej, w okolicy nie ma możliwości o takim standardzie i nocujemy w hotelu 2*. Pokoje hotelowe są 2-osobowe.
Poza tym, podczas trekkingu i noclegów w odwiedzanych wioskach nocleg ma miejsce w namiotach bądź lokalnych chatach.
Podczas przeprawy łodzią motorową na Kalimantanie nocujemy na pokładzie, w 2-osobowych schludnych kajutach.
W zależności od programu, zapewniamy 1, 2 bądź 3 posiłki dziennie. Śniadanie w hotelach w postaci bufetu szwedzkiego. Pozostałe posiłki w wybranych lokalnych restauracjach. Podczas trekkingu jedzenie w prostej postaci przygotowywane przez wynajętego kucharza. To samo dotyczy pobytu w małych wioskach, gdzie nie ma dostępu do innej infrastruktury i posiłki przygotowywane są przez lokalną ludność.
Jedzenie w Indonezji jest bardzo smaczne i regionalnie mocno zróżnicowane ze względu na wyspiarskie położenie, jak również wpływy kuchni arabskiej, chińskiej i hinduskiej. Opiera się jednak głównie na ryżu, a także mięsie (głównie kurczak), rybach i owocach morza. Charakteryzuje się również bogactwem aromatycznych miejscowych przypraw.
Podczas pobytu w Indonezji warto skosztować wielu, niesamowicie smacznych i oryginalnych w smaku egzotycznych owoców, z których większość jest niedostępna w Polsce.
Jednostką walutową Indonezji jest Rupia indonezyjska (IDR). Pieniądze z łatwością wymienimy na lotnisku, w bankach, ale również w jednym z wielu punktów wymiany walut, znajdujących się nawet w zwykłych sklepach spożywczych. Dotyczy to oczywiście większych miast i ośrodków turystycznych. Podczas wymiany należy zawsze dokładnie dwa razy przeliczyć otrzymane pieniądze zanim zakończymy transakcję, gdyż nominały są wysokie i zdarzają się przypadki drobnych oszustw. Należy również pilnować by nie pomylić banknotów o nominale 10000 i 100000 rupii gdyż mają bardzo podobny kolor.
Pieniądze z łatwością wypłacimy również z bankomatów, warto mieć jednak na uwadze, że większość z nich ma dzienny, stosunkowo niski, limit wypłaty (różniący się w zależności od banku) więc na wypłaty bardzo dużej ilości gotówki trzeba przygotować się odpowiednio wcześnie.
Podczas wymiany dolarów wymagane są nowe banknoty bez uszkodzeń, wyemitowane po 2001 r.
Karty kredytowe są akceptowane w większych i sieciowych sklepach, hotelach i restauracjach o wysokim standardzie.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku trekkingu i pobytu na terenach oddalonych od większych ośrodków będziemy mieli poważne problemy z wymianą waluty, wypłatą pieniędzy z bankomatu lub użyciem karty. Dlatego zawsze należy mieć przy sobie gotówkę, najlepiej w mniejszych nominałach.
Uwaga na oszustów w kantorach, szczególnie na Bali – przed odejściem od okienka należy uważnie przeliczyć wymienioną kwotę.
Indonezja jest krajem stosunkowo bezpiecznym, ludzie są przyjaźni i nie zdarzają się przypadki agresji wobec obcokrajowców. Pewne obawy wśród turystów wywoływały zamachy terrorystyczne mające miejsce w 2002 i 2005 roku na wyspie Bali. Od tamtego czasu grupy ekstremistyczne zostały skutecznie unieszkodliwione przez władze, jak również mocno potępione przez indonezyjską ludność, a zagrożenie kolejnymi incydentami oceniane jest jako znikome.
W Indonezji obowiązuje bardzo restrykcyjne prawo antynarkotykowe, należy więc unikać sytuacji, w których moglibyśmy mieć z nimi kontakt.
W Indonezji występują 3 strefy czasowe: zachodnia + 5 godzin latem i +6 zimą w stosunku do polskiego czasu, środkowa +6 latem i +7 zimą, wschodnia +7 latem i +8 zimą. Nie występuje zmiana czasu z letniego na zimowy.
Napięcie w gniazdkach wynosi 230 V. Większość gniazdek przystosowanych jest do dwubolcowych wtyczek, takich jak w Polsce.
Telefony komórkowe pracują w systemie GSM i CDMA. Łatwo jest również nabyć kartę telefoniczną w systemie prepaid.
Jeśli hotel lub restauracja z góry nie doliczają dodatkowej kwoty za obsługę, napiwki są w Indonezji mile widziane. Należy pamiętać, że dla wielu osób pracujących w Indonezji napiwek może być istotną częścią ich dochodu.
W Indonezji powszechny jest zwyczaj targowania się, nie dotyczy on ustalonych cen w hotelach, sklepach i restauracjach, jeżeli jednak decydujemy się na zakupy na targach czy straganach powszechną praktyką jest negocjowanie cen. Warto więc przed zakupami dobrze się rozejrzeć bądź skonsultować z pilotem lub przewodnikiem co do prawidłowej ceny.
Należy pamiętać, że Indonezja jest krajem muzułmańskim, związane jest z tym więc przestrzeganie pewnych, odmiennych od polskich, zasad współżycia społecznego czy też odpowiednia etykieta podczas odwiedzania miejsc kultu.
Odkryj nasze wycieczki i podróże do Indonezji