W przypadku podróży do Indii nie są wymagane żadne szczepienia ochronne, zaleca się jednak profilaktyczne szczepienia przeciw WZW typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu, błonnicy, polio, wściekliźnie i meningokowemu zapaleniu opon mózgowych.
Na niektórych obszarach występuje również niewielkie zagrożenie malaryczne, szczególnie w okresie bezpośrednio pomonsunowym na południu kraju, stąd należy koniecznie wyposażyć się w preparaty odstraszające insekty i ewentualnie leki przeciwmalaryczne w przypadku dłuższych podróży w regiony zagrożone.
Najczęstszym problemem zdrowotnym, który może nam doskwierać podczas podróży jest rozstrój żołądka. Należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania posiłków i napojów. Wodę należy pić wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną, wszelkie napoje tylko w fabrycznie zamkniętych opakowaniach. Unikać lodu, owoce jeść tylko po obraniu ze skóry. Zachowanie podstawowych zasad higieny, tj. częste mycie rąk i unikanie jedzenia, które wydaje nam się nieświeże, jest najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych problemów żołądkowych.
Zalecamy zabranie ze sobą standardowego zestawu leków: tabletek przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych, środków dezynfekujących, plastrów. Osoby stale przyjmujące leki muszą upewnić się przed wyjazdem, że zabierają ze sobą odpowiedni zapas medykamentów.
Obowiązkowo należy również wyposażyć się w silny krem przeciwsłoneczny (choć w Indiach nie będziemy mieli zbyt wielu okazji do opalania, a najlepszą ochroną przed słońcem będzie odpowiednie zakrycie ciała), nakrycie głowy i okulary.
Pierwszy etat podróży to przelot z Warszawy do Indii, z transferem w jednym z europejskich portów lotniczych. W zależności od przewoźnika średni czas przelotu na trasie Warszawa – New Delhi to 10-16 godzin. Na miejscu będziemy przemieszczać się samolotami, autokarami, minibusami, jeepami lub pociągiem.
W przypadku hoteli zapewniamy noclegi w standardzie 3* i 4* w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Należy jednak pamiętać, że standard hotelowy w Indiach odbiegać może od tego przyjętego w Europie.
Podczas rejsu po lagunach w Kerali proponujemy nocleg na barce, w Srinagarze (Kaszmir) nocleg na łodzi na jeziorze Dal, a w Ladakhu podczas dalszych wypraw noclegi w bazach namiotowych.
W zależności od programu i miejsca, zapewniamy 1 (zawsze śniadania), 2 lub 3 posiłki dziennie. Forma i rozmiar śniadania zmienia się w zależności od hotelu, od małego kontynentalnego posiłku do obfitego indyjskiego bufetu.
W trakcie pobytu na terenach górskich, gdzie dostęp do bazy kulinarnej jest ograniczony, zapewniamy 3 posiłki dziennie.
W innym wypadku warto skorzystać z rady pilota, lokalnego przewodnika czy kierowcy przy wyborze restauracji lub też spróbować szczęścia na własną rękę, chociażby decydując się na przekąskę z lokalnego straganu, pamiętając jednak zawsze, by jedzenie poddane było obróbce termicznej, najlepiej na naszych oczach.
Kuchnia indyjska jest wyjątkowo ciekawa, zróżnicowana regionalnie, z głównym podziałem na kuchnię północy i południa. Charakteryzuje się dużą przewagą potraw wegetariańskich, sporządzonych przy użyciu dodatków i przypraw rzadko spotykanych w Polsce. Należy również wziąć pod uwagę sporą ilość grup etnicznych i religijnych, których kuchnia i zwyczaje żywieniowe znacznie różnią się od typowej kuchni indyjskiej, a także warte są spróbowania.
W Indiach obowiązującą walutą jest rupia indyjska (INR). Pieniądze można wymienić na lotnisku oraz w bankach i kantorach, ze znalezieniem których nie będziemy mieli problemu w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. Istnieje też możliwość wypłacenia pieniędzy z bankomatów, choć nie wszystkie obsługują zagraniczne karty. Warto więc zawsze mieć przy sobie pewien zapas gotówki, najlepiej o mniejszych nominałach. W dużych miastach w niektórych miejscach istnieje możliwość płatności kartą kredytową, ale musimy też się liczyć z faktem, że w większości mniejszych sklepów, hoteli i lokalnych restauracji takiej możliwości nie ma. Podczas wymiany dolarów
wymagane są nowe banknoty bez uszkodzeń, wyemitowane po 2001 r.
Indie są krajem stosunkowo bezpiecznym, warto jednak zawsze zachowywać wyżej wymienione podstawowe zasady bezpieczeństwa, uważać na kradzieże i naciągaczy. Nie zaleca się również eksplorowania nocami w pojedynkę mało uczęszczanych terenów, szczególnie przez kobiety.
Niektóre regiony, w tym Dżammu i Kaszmir, uważane są za potencjalnie niebezpieczne ze względu na konflikty etniczne, narodowościowe i religijne i związane z tym sporadyczne zamachy bombowe i rozruchy. Trzeba jednak pamiętać, że z racji swojej specyfiki nie dotyczą bezpośrednio przyjezdnych obcokrajowców i turystów.
Różnica czasu między Polską a Indiami wynosi latem +3,5 godziny, zimą +4,5 godziny.
Napięcie w gniazdkach wynosi 230V a większość gniazdek przystosowanych jest do dwubolcowych wtyczek, takich jak w Polsce.
Telefony pracują w systemie GSM, nie ma więc problemu z użyciem telefonu przywiezionego z Polski. W każdej miejscowości znajdzie się również telefon stacjonarny, z którego będziemy mogli wykonać połączenie na dowolny numer. Zakup karty sim na miejscu w Indiach jest o tyle skomplikowany, że przy zakupie musimy wypełnić dokumenty, dostarczyć kopię paszportu i zdjęcia.
Należy pamiętać również, że ceny podawane turystom są często mocno zawyżone i możemy spokojnie postarać się wytargować korzystniejszą. Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek usługę warto jest również z góry ustalić jej cenę, by nie być później nieprzyjemnie zaskoczonym przy uiszczaniu opłaty.
W Indiach powszechny jest zwyczaj dawania napiwków. Przygotować musimy się również na częste prośby o jałmużnę. Jest to gest nieobowiązkowy, ale mile widziany. Warto pamiętać o skali biedy, z jaką stykać będziemy się w tym kraju.
Warto też zaopatrzyć się w latarkę, gdyż w Indiach wyjątkowo często zdarzają się przerwy w dostawie prądu.
Poznaj nasze wycieczki i podróże do Indii
Półwysep Indyjski zdominowany jest przez klimat zwrotnikowy. Na południu jest to klimat monsunowy, powodujący występowanie na zmianę pór: gorącej deszczowej i chłodnej suchej. Gorący i wilgotny klimat na północy przechodzi w podzwrotnikowy górski (Himalaje i Karakorum).
W północnych i środkowych Indiach występują cztery główne pory roku: zimowa – chłodna i sucha, wiosenna – gorąca i sucha, letnia – gorąca i wilgotna oraz jesienna – chłodna i wilgotna. Na południu kraju, gdzie zimowe miesiące są ciepłe, występują tylko dwie pory – sucha (w półroczu zimowym) i wilgotna (w półroczu letnim).
Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. 15 °C u podnóża Himalajów, do ok. 28°C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem temperatura dochodzi do 27-30 °C , z wyjątkiem pustyni Thar, gdzie temperatura sięga nawet do 36°C . Najdogodniejszym okresem do podróży do Indii środkowych i południowych są miesiące od listopada do marca, zaś do Ladakhu – polskie lato.