Filipiny

Inne

Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 220 V (60Hz).

Najczęściej spotykane są wtyczki typy amerykańskiego (A), dlatego warto ze sobą zabrać tak zwany adapter.

Gdybyśmy zdecydowali się na prowadzenie na Filipinach samochodu, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Przestępstwa związane z narkotykami są bardzo surowo karane na Filipinach (również kara śmierci). Poza tym nie istnieją szczególne normy prawne ani zwyczajowe odbiegające od ogólnie przyjętych.

Na Filipinach powszechny jest zwyczaj targowania się, nie dotyczy on jednak ustalonych cen w hotelach, sklepach i restauracjach. Jeżeli decydujemy się na zakupy na targach czy straganach powszechną praktyką jest negocjowanie cen.

Na Filipinach jednym ze zwyczajów jest dawanie napiwków (5% – 10%). Często zarobki w kraju są dosyć niskie, a napiwki stanowią ważną część dochodów mieszkańców wysp.

Na Filipiny warto ze sobą zabrać:

– krem z filtrem (bardzo łatwo o poparzenia słoneczne)
– okulary przeciwsłoneczne
– repelenty (najbardziej skuteczne środki przeciw komarom to np. muga albo Autan)
– kurtkę przeciwdeszczową (nawet w porze suchej zdarzają się deszcze)
– latarkę
– budzik

Czytaj więcej: wycieczki i podróże na Filipiny

Waluta

Na Filipinach obowiązującą walutą jest peso filipińskie. Jeden peso to 100 centavos.

W większych miastach z reguły bez większego problemu znajdziemy kantory, gdzie wymienimy dolary amerykańskie lub euro.

Zdecydowanie odradzamy dokonywanie wymiany pieniędzy u osób, którzy będą nam to proponowali na ulicy. Łatwo paść ofiarą oszustwa.

W dużych miastach raczej nie ma problemu z płaceniem kartą kredytową oraz z pobraniem pieniędzy z bankomatów.

W czasie podróży do mniejszych miast warto zabrać ze sobą większą ilość wymienionej waluty. W wielu przypadkach w małych miejscowościach kurs może być niekorzystny, a nawet może nie być możliwości wymiany.

Wyżywienie

Kuchnia Filipin jest bogata i zróżnicowana. Jedzenie na Filipinach to cudowna mieszanka smaków. Wielokrotnie zaskoczy nas zarówno efekt „widokowy”, jak i smak jedzenia.

Śniadania w hotelach są z reguły serwowane w postaci stołu szwedzkiego.

Na wyspach jada się niewiele ziemniaków, większość dań będzie podawana z ryżem lub makaronem ryżowym.

Filipińczycy lubują się w daniach mięsnych. Do bardzo popularnych dań należy na przykład adobo manok – kurczak krojony na drobne kawałki, siekany z kością, gotowany w sosie sojowym i vinegret, silnie przyprawiany czosnkiem. Równie popularną wieprzowinę Filipińczycy jedzą często w postaci lechon – pieczonego w całości prosiaka, lub kruchych golonek.

Stałym elementem diety są rozmaite gatunki ryb i owoce morza.

Często do dań podawane są sosy. Wiele z nich jest bardzo pikantnych, dlatego sugerujemy najpierw spróbować odrobiny sosu, a dopiero potem polać nim obficie danie.

Polecamy szeroki wybór owoców tropikalnych, m.in. mango, tutaj najpyszniejsze na świecie (jedzone tu zarówno jako dojrzałe, rozpływające się w ustach, jak i zielone, kwaśne, doskonałe do pasty krewetkowej).

W czasie pobytu na Filipinach warto odwiedzić turu-turo, czyli uliczne jadłodajnie z przepysznym domowym jedzeniem.

Zakwaterowanie

Podczas wycieczki proponujemy Państwu noclegi w komfortowych i wygodnie zlokalizowanych hotelach 3*, w pokojach 2-osobowych twin (z 2 osobnymi łóżkami).

Transport

Przelot z Warszawy do jednego z europejskich portów lotniczych to 2 – 3 godziny. Przelot z jednego z europejskich portów lotniczych do Manili to ok. 11 godzin. Można także podróżować z przesiadką na Półwyspie Arabskim (linie Qatar Airways i Emirates Airline) – wówczas, w zależności od czasu transferu, całe połączenie może być nieco krótsze.

Warto zabrać ze sobą poduszkę lub dmuchany kołnierz oraz maseczkę na oczy, która umożliwi nam spokojny sen w samolocie. W przypadku osób wrażliwych w czasie długi podróży samolotem warto użyć skarpet kompresyjnych oraz ewentualnie środków antyzakrzepowych (np. acard) – oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Na miejscu będziemy korzystać z różnych środków transportu: autokaru, jeepneya (rodzaj samochodu terenowego z kilkunastoma miejscami do siedzenia), łodzi motorowych itp. Warto przygotować wygodne ubrania, które umożliwią nam podróż w różnych warunkach.

Zdrowie

W przypadku wycieczek na Filipiny nie wymaga się szczepień ochronnych. Warto jednak zaszczepić się na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonicę, japońskie zapalenie mózgu, dur brzuszny. Dowodem szczepienia jest wpis w międzynarodowej książeczce szczepień (tak zwana „żółta książeczka”), który zyskuje ważność z reguły w ciągu 10 dni od wykonania szczepienia.

W związku z dużym nasłonecznieniem proponujemy zabranie kremów z wysokim filtrem ochronnym, okularów przeciwsłonecznych, środków łagodzących skutki poparzenia słonecznego oraz nakryć głowy.

Warto zapakować do naszej walizki: leki, z których zazwyczaj używamy, witaminy, leki przeciwalergiczne, tabletki na ból gardła, środki przeciw biegunce, leki przeciwbólowe, krople do oczu (zwłaszcza jeśli nasze oczy są wyjątkowo wrażliwe na promieniowanie słoneczne, bądź pył), zestaw plastrów różnej wielkości (przydatne np. w przypadku obtarć stóp, co w tym klimacie zdarza się dosyć często).

Na Filipinach warto uważać na spożywane produkty. Ważne, żeby miejsca, gdzie jemy przekąski były czyste i schludne. W związku z tym, że nie zawsze możecie Państwo umyć ręce przed posiłkiem warto zabrać ze sobą niewielką tubkę płynu dezynfekującego (dostępny we wszystkich większych drogeriach).

Klimat

Filipiny leżą w strefie klimatu równikowego, wilgotnego i bardzo gorącego. Właściwie przez cały rok temperatura przekracza 20 C. Rok dzieli się na porę deszczową i porę suchą. Ta ostatnia trwa od października do maja. W lipcu, sierpniu i wrześniu nad zachodnimi Filipinami często przechodzą tajfuny (co nie wyklucza podróżowania po innych częściach kraju).


Szukasz czegoś konkretnego?

test