Obszar Chin jest tak duży, że występuje w nim wiele stref klimatycznych. Najogólniej podzielić go można na 3 części: północ, centrum i południe. Północ to klimat umiarkowany z czterema porami roku, tak jak w Polsce. Centrum to klimat podzwrotnikowy suchy. Południe z kolei należy do strefy klimatu zwrotnikowego wilgotnego. Turystycznie najdogodniejszy jest okres wiosny i jesieni. Wiosną podziwiać można kwitnące drzewa ozdobne, jesienią zaś, szczególnie z Wielkiego Muru, bogaty pejzaż w tonacji czerwono-złotej. Lata są upalne (ponad 30°C) i bardzo wilgotne z częstymi niespodziewanymi ulewami.
W Chinach nie są wymagane żadne szczególne szczepienia ochronne. Zwyczajowo warto zaszczepić się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
Wodę należy pić tylko butelkowaną zakupioną w sklepach, ta z kranu często nie nadaje się do picia nawet po przegotowaniu.
Koniecznie zabrać ze sobą trzeba leki przeciw biegunce, gdyż jedzenie chińskie nie tylko ze względu na odmienną florę bakteryjną, ale również z powodu dużej ilości oleju i różnorodnych przypraw, może działać drażniąco na nieprzystosowane żołądki. Tym samym przydatne okazać się mogą mikroelementy i leki przeciw odwodnieniu. Warto również wziąć z sobą podstawowy zestaw leków, np. środki przeciwbólowe i aspirynę (ta ostatnia szczególnie przydać się może osobom, którym w podróży puchną nogi).
Osobom stale zażywającym leki zalecane jest zabrać zapas medykamentów, gdyż chińskie ekwiwalenty nie zawsze mają takie same działanie.
Pierwszy etap podróży to przelot z Warszawy do Chin przez jeden europejskich portów lotniczych. Przelot Warszawa – port europejski zajmuje ok.1-3h, z portu europejskiego do Chin lot trwa ok.12h.
Na miejscu korzystać będziemy z wynajętego autokaru z klimatyzacją, a na dłuższych dystansach z pociągów. Nocne przejazdy odbywają się w kuszetkach, 1 przedział – 4osoby, zamykane od środka. Na krótszych trasach pociągi lokalne, bardzo nowoczesne, czyste i szybkie (ok.160-200km/h).
Podczas wycieczki do Chin proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych twin (z 2 osobnymi łóżkami). Pokoje wyposażone są w zestawy ręczników i podstawowych przyborów toaletowych.
W hotelach śniadania serwowane są w postaci bogatego stołu szwedzkiego oferującego potrawy kontynentalne i lokalne, dania gorące i zimne. Pozostałe posiłki będzie okazja spróbować w lokalnych barach i restauracjach. Jedzenie w Chinach jest bardzo różnorodne i zależy od regionu. Do każdego posiłku podawany jest ryż lub makaron. Z mięs dominuje wieprzowina, ale kurczak i wołowina są również często serwowane. Zwykle też nie je się surowych rzeczy, nawet warzywa są szybko obsmażane. Często można spotkać różnego rodzaju pierogi czy tofu przyrządzane na różne sposoby. O ostrości potraw decydują lokalne upodobania. Generalnie Chińczycy szczycą się tym, że potrafią przyrządzić wszystko w 5 smakach: ostry, słony, słodki, kwaśny, gorzki i to co się zje zależy jedynie od tego jakie smaki się zamówi.
Podczas pobytu w Chinach warto na pewno spróbować:
– kaczki po pekińsku, serwowanej w pokrojonych kawałkach, które nakłada się na ryżowe naleśniki wraz z pokrojoną w paski cebulą, po czym zawija się wszystko i je maczając w specjalnym sosie;
– słodko-kwaśnego mięsa z ananasami;
– pierogów przyrządzanych na przeróżne sposoby;
– kurczaka w orzeszkach ziemnych;
– tofu na ostro;
– bułek na parze z różnymi nadzieniami.
Do posiłków pije się zieloną herbatę, wodę, colę lub chińskie piwo, które jest jasne i bardzo słabe.
W Chinach obowiązującą walutą jest yuan (RMB), którą nabyć można jedynie w Chinach (yuan nie jest wymienialny poza granicami państwa). Pieniądze wymienić można na lotnisku, w hotelu lub bankach. Kantory są bardzo rzadko spotykane, chociaż zaczynają już powstawać. Do wymiany pieniędzy niezbędny jest paszport. Najłatwiej wymienić jest dolary amerykańskie lub euro.
Pieniądze można również bez problemów wypłacić z bankomatów, które są w Chinach ogólnie dostępne, zarówno przy pomocy karty debetowej, jak i kredytowej. Lepiej nosić przy sobie zawsze zapas gotówki, gdyż nie we wszystkich sklepach można dokonać płatności kartą, a i z tych akceptowane są tylko następujące: Master Card, Visa Card, American Express Card, JCB Card oraz Dinners Card.
Uwaga na wydawanie reszty w innej walucie przez ulicznych handlarzy!
Chiny są krajem stosunkowo bezpiecznym, odsetek przestępstw jest niewielki. Trzeba uważać, by nie paść ofiarą naciągania i nie kupować np. pamiątek na bazarach po zawyżonych cenach – warto się targować (sami Chińczycy bardzo to lubią).
Na wycieczkę do Chin zalecane jest, by wziąć ze sobą zapas kosmetyków, gdyż chińskie odpowiedniki (nawet zachodnich marek) produkowane są często specjalnie na rynek chiński. Tutejsze kremy, mydła, pudry, itp. często zawierają dodatek wybielacza do skóry, gdyż biała cera jest kanonem piękna w Chinach. Szampony z kolei zawierają często obciążające włosy olejki, co niestety sprzyja ich przetłuszczaniu.
W Chinach napięcie w gniazdkach wynosi 220V. Do większość gniazdek, mimo że różnią się kształtem,pasują polskie wtyczki z dwoma lub trzema bolcami.
Czas w Chinach ustalany jest według czasu pekińskiego, różnica między Polską a Chinami wynosi +6h w okresie letnim i +7h w okresie zimowym.
W Chinach nie ma zwyczaju dawania napiwków; w najbardziej eleganckich restauracjach napiwek doliczany jest do rachunku.
Poznaj bliżej organizowane przez nas podróże i wycieczki do Chin