Australia zajmuje bardzo duży obszar, jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem ukształtowania krajobrazu, jak i pod względem klimatycznym. Skutkuje to tym, że Australia praktycznie przez cały rok jest dobrym miejscem na spędzenie wakacji. Wyróżnia się tu 4 pory roku: lato (grudzień – luty), jesień (marzec- maj), zima (czerwiec – sierpień), wiosna (wrzesień – listopad). Pory roku jednak różnią się znacznie pomiędzy poszczególnymi częściami kraju.
Południowo-zachodnia i południowo-wschodnia część Australii odznacza się śródziemnomorską odmianą klimatu oraz występowaniem pór roku, które jednak nie różnią się od siebie diametralnie. Okres pomiędzy listopadem a lutym należy do najcieplejszych oraz najsuchszych. Należy jednak pamiętać, że mogą wtedy wystąpić gwałtowne burze, szczególnie w okolicach Sydney.
Średnia dziennych temperatur w tym okresie to ok. 25 stopni. Nieodzowne są okulary słoneczne oraz nakrycie głowy. Trzeba też pamiętać o zabraniu kremu z wysokim filtrem (Australia ma najwyższy odsetek zachorowalności na raka skóry). Nie należy zapominać o lekkiej kurtce przeciwdeszczowej albo pelerynie.
Podróżnych nie obowiązują szczepienia ochronne. Na terenie kraju nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Opieka medyczna jest powszechnie dostępna; w większych miastach niektóre kliniki czynne są całą dobę. Osoby nieposiadające szczepienia na WZW A i B mogą profilaktycznie je wykonać, co na pewno przyda się w przyszłych podróżach.
Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 800 AUD. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 AUD.
Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.
UWAGA: Mimo że w Australii nie występuje żółta gorączka (yellow fever), od podróżujących z rejonów endemicznego występowania ww. choroby (Afryka, Ameryka Południowa) wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Jeśli przed przyjazdem do Australii odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu przeciwko ww. chorobie z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination).
Najpopularniejsze i najkrótsze loty do Australii odbywają się na dwóch trasach:
1. Warszawa – duży europejski port lotniczy – Hongkong – Sydney,
2. Warszawa – Dubaj – Sydney.
W obu przypadkach lot trwa niespełna 30 godzin.
Na miejscu przemieszczamy się komfortowym busem.
Podczas wycieczek katalogowych proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3*, motelach oraz bazach traperskich.
W hotelach i motelach serwowane są zwykłe śniadania kontynentalne. Na lunche i restauracje udajemy się do miejscowych restauracji lub, jeśli istnieje taka możliwość, sami zakupujemy produkty i przyrządzamy jedzenie.
W Australii obowiązującą walutą jest dolar australijski. Do wymiany należy zabrać dolary lub euro, na miejscu nie ma możliwości wymiany złotówek. Wymiany pieniędzy można dokonać na lotnisku, bankach lub kantorach w dużych miastach. Obecnie nie ma większej różnicy czy będziemy wymieniać dolar czy euro. Z bankomatów można korzystać, płacąc kartami kredytowymi wydanymi w Polsce.
Ceny większości artykułów są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce.
Na trasie wycieczki nie grożą żadne szczególne niebezpieczeństwo, Australia należy do najbezpieczniejszych krajów świata, ale oczywiście należy zachować czujność i podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz stosować się do wskazówek pilota/przewodnika.
W Australii napięcie w gniazdkach wynosi 230V. Wtyczka jest dosyć charakterystyczna (typ I, inny nawet od brytyjskich), ma kształt litery „V” i płaskie bolce. Najlepiej jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w przejściówkę.
W czasie naszej zimy (sezon wyjazdowy), różnica czasowa między Polską a wschodem Australii wynosi +10 godzin, między Polską a Australią centralną +9,5 godziny, między Polską a Australią zachodnią +8 godzin.
Istnieje kultura napiwków, w szczególności w restauracji czy barach Australijczycy zostawiają 10-15% napiwku.
Dostęp do internetu jest powszechny, działają kafejki internetowe, większość hoteli ma WI-FI. Telefony z polskimi kartami sim działają bez problemów, ceny za połączenie, w zależności od operatora, wahają się pomiędzy ok. 6-12 z³ za min. Wysłanie SMS to koszt ok. 2 zł. Polecamy przed wyjazdem sprawdzić taryfy roamingowe u swojego operatora.
Handel narkotykami i ich przemyt są surowo karane.
Zobacz także: Wycieczki i podróże do Australii