W obecnych czasach trudno nam sobie poradzić bez dostępu do internetu. Korzystamy z niego do opłacania rachunków, kontaktu ze znajomymi, rozrywki, pracy, a czasem nawet zwykła żarówka może wymagać od nas założenia konta w jakimś serwisie. Nie inaczej jest z podróżami. Mapy, translatory, rozkłady jazdy i liczne aplikacje niesamowicie ułatwiły nam zwiedzanie świata. Nie zapominajmy też o social mediach, gdzie możemy uwiecznić zdjęcia i filmy z kolejnych wypraw. Oczywiście dostęp do sieci nie zawsze jest taki prosty i nieraz musimy pójść na pewne kompromisy zanim będziemy mogli swobodnie poruszać się po obcym mieście przy użyciu mapy lub zamieścić na Instagramie tę jedną doskonałą fotkę. Jeśli zaś mowa o kompromisach, nie sposób nie pomyśleć o Japonii. Kraju kontrastów, gdzie z jednej strony przejedziemy się super szybkimi pociągami, a z drugiej w użyciu nadal jest faks. Jak zatem wygląda sprawa z internetem w Japonii i jakie metody łączności są najbardziej korzystne?
Przede wszystkim, wszystkie japońskie hotele w Japonii zapewniają bezpłatne WIFI, więc bez problemu możemy połączyć się z siecią bezprzewodowo, tak więc rano, wieczorem i w nocy nie musimy się martwić o internet. Oczywiście świata nie zwiedzimy przesiadując w hotelu, więc pozostaje nam kilka rozwiązań.
W ostatnim czasie najwygodniejszą oraz najtańszą opcją dostępu do internetu dla osób podróżujących po Kraju Kwitnącej Wiśni jest eSim. Jest to całkowicie wirtualna karta SIM, którą użytkownik otrzymuje drogą cyfrową, a następnie wystarczy tylko, że aktywuje ją na swoim urządzeniu w kilka sekund. Karta zapisuje się w niewielkim module wbudowanym na stałe w smartfon, smartwatch czy tablet. Zaleta tego jest taka, że jesteśmy w stanie połączyć się z internetem bez żadnych dodatkowych urządzeń czy fizycznego zmieniania karty sim. Co więcej, eSim można zakupić również w wersji umożliwiającej wykonywanie połączeń, co może być przydatne podczas podróży po Japonii. Wadą takiego rozwiązania jest to, że na ten moment nadal nie wszystkie urządzenia obsługują ten format, dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić czy będziemy w stanie skorzystać z eSim, żebyśmy uniknęli niepotrzebnych kosztów. Jeśli podróżujemy z osobą towarzyszącą, której urządzenie jest kompatybilne, może ona podzielić się z nami swoim internetem poprzez hotspot, z którym połączymy się poprzez WIFI.
No dobrze, ale przyjmijmy czarniejszy scenariusz, w którym nikt z naszej grupy nie ma możliwości skorzystania z eSim. Z czego możemy skorzystać w takim przypadku?
Pierwszym rozwiązaniem jest wypożyczenie przenośnego routera wifi, który odbieramy oraz zwracamy na lotnisku w Japonii. Samo urządzenie mamy przy włączone przez cały czas i możemy połączyć się przez wifi oraz podzielić się internetem towarzyszami podróży. Metoda ta w istocie działa, a prędkość połączenia jest w większości zadowalająca, jednak ma też swoje minusy. Przede wszystkim cena wypożyczenia routera bywa nawet dwukrotnie droższa niż karta eSim. Jeśli podróżujemy z osobami towarzyszącym, można rozłożyć koszty na więcej osób, jednak w przypadku samotnej wyprawy warto jest rozważyć inne opcje.
Problemem bywa również odbiór i zwrot samego urządzeniu. Router trzeba odebrać na lotnisku po wylądowaniu, co nieraz zajmuje sporo czasu, zwłaszcza w sezonie, kiedy trzeba liczyć się z kolejkami. Same punkty odbioru również nie są czynne całodobowo, więc w przypadku późnego lądowania lub opóźnienia samolotu możemy w ogóle nie być w stanie odebrać naszego urządzenia i będziemy musieli przyjechać ponownie na lotnisko następnego dnia. Możemy się chyba zgodzić z tym, że wolimy spędzić ten czas inaczej. Sprzęt należy również zwrócić na lotnisku, musimy więc wziąć to pod uwagę planując nasz powrót.
Inną opcją podczas pobytu w Japonii jest fizyczna karta sim, którą możemy zamówić z odbiorem w naszym hotelu, co jest znacznie wygodniejsze niż konieczność odbioru i zwrotu w wyznaczonym miejscu. Cena takiej karty jest niższa niż w przypadku eSIM, a tym bardziej przenośnego routera.
istnieje wiele stron umożliwiających zakup karty sim. Na ten moment najtańszą ofertę można znaleźć w serwisie Bmobile: https://www.bmobile.ne.jp/english/index5g7g.html
Wada takiego rozwiązania wynika z samej karty. O ile nie posiadamy telefonu dual sim, konieczne będzie wyjęcie własnej karty, odcinając się od swojego polskiego numeru i ryzykując zgubienie. Możemy też zabrać ze sobą drugi telefon i włożyć do niego japońską kartę jeśli takowy posiadamy.
Planując wyprawę do Japonii możemy też wykupić pakiet internetowy u swojego operatora lub w swoim banku, co umożliwi nam łączenie się bez konieczności korzystania z oddzielnych kart, urządzeń czy eSIM. Problemem jest ponownie cena, bo w przypadku pakietu na Japonię jest on dość drogi, chociaż ceny zależą od naszego operatora.
Tak właśnie prezentują się nasze możliwości kiedy chcemy połączyć się internetem podczas zwiedzania Japonii. To, które z nich należy wybrać jest tak naprawdę zależne od nas, naszego budżetu i planu podróży. Ze swojej strony zalecamy zaopatrzyć się w którąś z powyższych metod na połączenie się ze światem, chociaż czasem warto również pozostać na chwilę off-line i cieszyć się z obcowania z Japonią.
Jeśli marzysz o niezapomnianej przygodzie w Kraju Kwitnącej Wiśni, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty wycieczek zorganizowanych do Japonii. Organizujemy wyjazdy w małych, kameralnych grupach, zapewniając komfort, indywidualne podejście i pełne zaangażowanie doświadczonych przewodników. Z pasją odkrywamy przed naszymi gośćmi najpiękniejsze zakątki Japonii, jej lokalne kultury, smaki i tradycje.
Nasze wycieczki to zarówno aktywne wyprawy, jak Narty i snowboard w Japonii, jak i pełne relaksu trasy, takie jak Zen & SPA. Każda z nich została zaplanowana tak, byś mógł poznać prawdziwe oblicze Japonii i stworzyć wspomnienia na całe życie.
Dołącz do nas i odkryj Japonię z zupełnie nowej perspektywy! Szczegóły oferty znajdziesz tutaj: https://exorientelux.pl/japonia/
fot.freepik