Fotorelacja z wyprawy w Himalaje, podczas której przemierzamy położone najwyżej na świecie przełęcze by dotrzeć do jeziora Pangong i otrzeć się o buddyjską kulturę…
Shanti Stupa jest jedną z najwspanialszych budowli tybetańskich, jaka kiedykolwiek została wzniesiona. Architektura i piękno tego miejsca nie mają sobie równych. Shanti Stupa jest buddyjską świątynią z białą kopułą. Tę piękną budowlę usytuowano na szczycie stromego wzgórza na wysokości ponad 3600 m n.p.m. Dzięki umiejscowieniu świątyni w dominującym punkcie rozciągają się stąd przepiękne widoki na okolicę.
Shanti Stupa została wzniesiona w roku 1991 przez japońskiego buddystę Bhikshu Gyomyo Nakamurę. Wraz z Japończykiem w realizacji przedsięwzięcia uczestniczyli buddyści z Ladakhu, a budowla powstała w celu upamiętnienia 2500 lat istnienia buddyzmu i promowania idei pokoju na świecie. Świątynia jest urzeczywistnieniem misji pagody pokoju, której celem jest propagowanie pokoju wśród wyznawców Buddy. W Shanti Stupie znajduje się wiele cennych relikwii buddyjskich, wśród których znajduje się wielki posąg Buddy konsekrowany przez Czternastego Dalailamę.
Kwatery mnichów rozciągają się przy drodze prowadzącej wzdłuż zbocza pod głównym holem klasztoru. Biblioteka w Thiksey uważana jest za jedną z najwspanialszych bibliotek Ladakhu i symbol tego stale kwitnącego ośrodka wyznawców buddyzmu. Ostatnimi laty wewnątrz klasztoru wzniesiono modlitewną świątynię.
Pośród surowych i jałowych krajobrazów Doliny Nubry wznosi się piękny, śnieżnobiały klasztor Diskit – najstarszy i największy klasztor w Nubrze. Klasztor usytuowany jest na wysokości 3142 m n.p.m. Można się do niego dostać nierówną i zakurzoną drogą przecinającą strumień w środku wioski Diskit. Dolina Nubry została odkryta w XIV wieku przez Cziangzema Szieraba Zangpo – ucznia reformatora i uczonego buddyjskiego Tsongkhapy.
Aktualnie klasztor należy do buddyjskiej szkoły żółtych czapek znanej również jako gelugpa i znajduje się pod bezpośrednią kontrolą klasztoru Thiksey, dzięki czemu uznaje się go za mniejszą gompę klasztoru Thiksey. Piękno klasztoru zachwyca zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wewnątrz tybetańskiej gompy znajdują się piękne freski.
Najbardziej znanym dziełem sztuki jest posąg Buddy Maitrei (Budda Przyszłości) znajdujący się w głównym holu modlitewnym – wielki Budda Maitreja znajduje się również na wzgórzu obok klasztoru (wybudowany i konsekrowany w 2010 roku). Znajdują się tu również wielkie bębny i wiele wyobrażeń bóstw opiekuńczych.
Klasztor jest również miejscem działania fundacji pozarządowej pod nazwą „Tibet Support Group”. Obowiązkowym punktem dla odwiedzających jest podziwianie przepięknych widoków Doliny Nubry ze szczytów klasztoru.
Jezioro Pangong – najdłuższe spośród jezior wysokogórskich leży na wysokości 4350m. To bezodpływowe jezioro ma długość 12 km i rozciąga się na pograniczu Indii i Tybetu. Około 2/3 jego powierzchni należy do Tybetu. Ze względu na wysokość, na której rozciąga się to jezioro panujące tu średnie temperatury wahają się od -5°C do 10°C. Z tego powodu – pomimo zasolenia wody – jezioro całkowicie zamarza zimą.
Ciekawą cechą charakterystyczną tego jeziora są częste zmiany koloru jego wód – od koloru morskiego poprzez błękit do zielonego a nawet szarego.
Jezioro Moriri (Tso Moriri) zwane również Jeziorem Górskim to zbiornik wodny w ladakhjskiej części Wyżyny Tybetańskiej (Cziangthang) w Jammu i Kaszmirze w północnych Indiach. Jezioro i otaczające je tereny wchodzą w skład obszaru chronionego rezerwatu przyrody o nazwie ‘Moriri Wetland Conservation Reserve’.
Jezioro znajduje się na wysokości 4522 m n.p.m. To największe wysokogórskie jezioro w całości leżące w granicach Indii i prowincji Ladakh, w transhimalajskim regionie biogeograficznym. Jezioro osiąga szerokość od 3 do 5 km. Od południowego do północnego krańca jeziora jest 26 km. Obecnie jezioro nie posiada ujścia. Woda ma smak słonawy w związku z czym nie za bardzo nadaje się do picia.
Jezioro jest zasilane wodą ze źródeł oraz z topniejącego śniegu z otaczających je gór. Większość wody dociera do jeziora poprzez dwa główne systemy strumieni. Jeden wpada do jeziora od północy, a drugi od południowego zachodu. Przy obu ujściach powstały rozległe obszary bagienne. Kiedyś jezioro posiadało ujście od strony południowej, ale na przestrzeni czasu odpływ został zablokowany i jezioro stało się zbiornikiem bezodpływowym. Zbiornik jest oligotroficzny, a woda alkaliczna.
Przełęcz Khardung na wysokości 5606 m n.p.m. – najwyższa na świecie droga, po której są w stanie przejechać pojazdy mechaniczne, oraz przełęcz Taglang – 5359 m n.p.m.
Pałac w Leh jest jedną z głównych atrakcji Ladakhu. Ten 9-kondygnacyjny pałac został wzniesiony w XVII wieku dla króla Sengge Namgjala. Usytuowany na krawędzi wzgórza, jest miniaturową wersją Pałacu Potala w Lhasie w Tybecie. Pałac w Leh stanowił dom rodziny królewskiej do czasu jej wydalenia do wioski Stok w 1830 roku.
Ponad Pałacem na Wzgórzu Namgjal stoi Victory Tower (Wieża Zwycięstwa).
Dziś budowlą zawiaduje Towarzystwo Archeologiczne Indii (Archaeological Survey of India).