W krajach Zakaukazia, tak jak w Polsce, występują cztery pory roku. Obszar ten można z powodzeniem odwiedzać od kwietnia do października, a jeśli ktoś lubi sporty zimowe, może skorzystać z górskich miejscowości w Wysokim i Niskim Kaukazie. Zakaukazie charakteryzuje występowanie wielu stref klimatycznych na stosunkowo niewielkim obszarze. Mamy tu suche, pustynne i półpustynne regiony z dużymi rocznymi amplitudami temperatur i niewielkimi opadami oraz subtropikalne, które charakteryzuje bardzo ciepłe lato i łagodna zima. Znaczną część powierzchni Zakaukazia zajmują góry, na południu (Armenia, południowa Gruzja i południowy Azerbejdżan) dosyć suche, natomiast w paśmie Wysokiego Kaukazu podobne do Alp, czy naszych Tatr. W czasie wyjazdu jesienią lub na wiosnę należy spodziewać się temperatury w okolicach 15-20°C., w lecie zdarzają się upały nierzadko sięgające 35 stopni. W górach, na przykład w okolicach Kazbegi, jest nieco chłodniej, jesienią i wiosną temperatura może spać nawet do 0°C; w tym rejonie mogą pojawić się również opady śniegu.
Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie umieszczają na swoich listach żadnych obowiązkowych szczepień przy wyjeździe do Gruzji, Armenii czy Azerbejdżanu, niemniej jednak zaleca się profilaktyczne szczepienia przeciw WZW typu A i B, błonicy oraz tężcowi.
Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy bardziej rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Dla własnego komfortu w czasie wyjazdu lepiej pić tylko wodę butelkowaną.
Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.
W czasie wyjazdów letnich/obejmujących rejony wysokogórskie obowiązkowo należy zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z filtrem co najmniej 20. Proszę również pamiętać o nie mniej ważnym nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.
Pierwszy etap podróży to przelot do jednego z krajów Zakaukazia, w przypadku Gruzji i Armenii bezpośredni, natomiast w przypadku Azerbejdżanu z przesiadką, najczęściej w Moskwie bądź Kijowie. Lot bezpośredni trwa ok. 3,5-4 godziny, natomiast lot z przesiadką od 7 do 8 godzin.
Na miejscu korzystać będziemy z klimatyzowanego samochodu/minibusa.
Podczas wycieczek katalogowych proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* i 4* w pokojach 2-osobowych z prywatną łazienką oraz w atrakcyjnych gospodarstwach agroturystycznych, także w pokojach dwuosobowych z prywatną łazienką.
W hotelach śniadania serwowane są w postaci stołu szwedzkiego oferującego potrawy kontynentalne i lokalne, dania gorące i zimne.
Na lunche i kolacje udamy się do lokalnych restauracji, w których skosztować można wybornej kaukaskiej kuchni. Nie zabraknie degustacji miejscowego wina, koniaków oraz posiłków przygotowanych w lokalnych gospodarstwach.
W Gruzji obowiązującą walutą jest lari, w Azerbejdżanie nowy manat, natomiast w Armenii armeński dram. W krajach Zakaukazia wymieniać można dolary lub euro, na miejscu nie ma możliwości wymiany złotówek.
Walutę najlepiej wymieniać w bankach lub kantorach, których nie brakuje.
Istnieje możliwość wypłaty gotówki z bankomatu, które uznają polskie karty. Bankomaty obecne są we wszystkich większych miastach, zaczynają też pojawiać się na prowincji.
Warto mieć ze sobą zapas gotówki, gdyż karty płatnicze przyjmowane są zwykle w dużych hotelach, restauracjach czy centrach handlowych, choć z roku na rok płatności karta stają się coraz bardziej powszechne.
W żadnym z krajów Zakaukazia nie grozi jakieś szczególne niebezpieczeństwo, ale należy oczywiście zachować czujność i podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz stosować się do wskazówek pilota. W dużych miastach należy uważać na kieszonkowców. Prosimy uważać także na chaotyczny ruch samochodowy i nie liczyć na ustępowanie pierwszeństwa pieszym przez samochody.
Różnica czasu między Polską a Gruzją i Armenią wynosi zimą +3 godziny, latem +2 godziny. Różnicą między Polską a Azerbejdżanem wynosi +3 godziny przez cały rok.
W krajach Zakaukazia napięcie w gniazdkach wynosi 220 V. Wtyczki polskie (typu C) dziaąają bez problemu.
Polsce operatorzy komórkowi mają podpisane umowy roamingowe ze wszystkimi krajami Zakaukazia. Opłaty za minutę rozmowy (połączenie wykonane) rozpoczynają się od 2 zł. Przed wyjazdem radzimy zapoznać się z taryfą opłat u swojego operatora.
Zobacz także: Wycieczki i podróże do Armenii