Monastyr Świętego Tadeusza
Położony na północno-zachodnich, odludnych krańcach Iranu, uznawany za jeden z najstarszych kościołów na świecie. Choć dokładna data pierwszej konstrukcji nie jest znana, szacuje się, że powstał w I-III wieku naszej ery. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Świątynia Fatimy Masumeh
Świątynia i zarazem meczet znajdująca się w mieście Kom jest jednym z najświętszych miejsc szyickich muzułmanów. Spektakularnie zdobiona, słynie również z medresy szkolącej wielu prominentnych irańskich kleryków. Jest jednym z centrów życia religijnego kraju.
Dom rodziny Tabatabei
Należący niegdyś do bogatego kupca zajmującego się sprzedażą dywanów, jest przykładem XIX-wiecznej irańskiej architektury świeckiej.
Tradycyjny hotel irański w mieście Kaszan
Charakteryzujące się uroczo zaaranżowanymi dziedzińcami tradycyjne hotele są idealnym miejscem na nocleg w Iranie. Pozwalają na chłonięcie wieczornej atmosfery przy filiżance herbaty lub szklance soku z granata.
Wieś Abjane
Znajdująca się w górach Karkas niewielka wieś Abjane słynie z charakterystycznych zabudowań z czerwonej, suszonej cegły. Ze względu na sporą izolację miejscowa ludność nadal posługuje się własnym dialektem i ubiera na co dzień w tradycyjne stroje.
Plac Naqsh-e Jahan w Isfahanie
Obecnie nazwany placem Imama, dawniej plac królewski lub dosłownie “plac wzoru świata”. Zbudowany w XVI wieku za czasów panowania dynastii Safawidów. Otoczony spektakularnymi zabytkami i wielkim Bazarem, pozostaje nadal miejscem spotkań mieszkańców Isfahanu. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Restauracja w Isfahanie
W przestrzeni publicznej życie towarzyskie ogniskuje się często wokół posiłków, a restauracje są ważnymi miejscami spotkań, rozmów i dyskusji.
Zurkhaneh – tradycyjna irańska siłownia
W Zurkhaneh odbywają się treningi Varzesh-e Pahlavani, tradycyjnego irańskiego sportu siłowego, łączącego elementy gimnastyki, kulturystyki i zapasów. Ćwiczenia odbywają się przy akompaniamencie śpiewu i gry na tombaku, nadających rytm. W warstwie lirycznej śpiewy przypominają o rycerskości i odwadze.
Wieża milczenia pod miastem Jazd
Wieże milczenia to okrągłe budowle na szczytach wzgórz, wzniesione przez wyznawców zaratusztrianizmu, gdzie pozostawiano zwłoki zmarłych na żer ptakom. Zaratusztrianie wierzą, że martwe ciało jest nieczyste i musi zostać w ten sposób oczyszczone, nie mając przy tym kontaktu z ziemią.
Wieże wiatrowe w Jazd
Są charakterystycznym elementem architektury miasta, również wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Znajdują się na jednym z najbardziej suchych terenów kraju. Umiejscowione nad cysternami wodnymi i połączone z systemem podziemnych wodociągów stanowią element starożytnych systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych.
Grobowce Achemenidów w dolinie Naghsz-e Rostam
Położone nieopodal starożytnego Persepolis, grobowce królów jednej z najpotężniejszych dynastii starożytnego świata wykute są w litej skale. Spoczywają w nich między innymi Dariusz Wielki i Kserkses I.
Ruiny starożytnego miasta Persepolis
Persepolis, wybudowane w VI w. p.n.e. przez Dariusza Wielkiego i Kserksesa I, było jedną ze stolic perskiego imperium. Zdobyte przez Aleksandra Wielkiego dwa wieki później, uznawane było za najbogatsze miasto ówczesnego świata. Oczywiście zostało wpisane na listę UNESCO.
Różowy Meczet w Szirazie
XIX-wieczna perełka kolorystyczna sakralnej architektury miasta Sziraz. Różowe kafelki zdobiące budynek idealnie komponują się z kolorowymi witrażami, magicznie rozświetlającymi główną salę modlitewną.
Meczet Vakil w Szirazie
Vakil nie ustępuje urodą o sto lat młodszemu Różowemu Meczetowi. Łączy monumentalizm kolumnady z pietyzmem wykonania kafelków i delikatnością ich kolorów.