Iran – dawniej kraina muzyki, wina i ogrodów. W minionych wiekach meczety i pałace wspaniałych, bogatych miast przesycone były poezją, a nad domowymi sadzawkami unosił się słowiczy śpiew. Dzisiaj kraj ten niefortunnie kojarzony jest z islamskim radykalizmem, a przecież i tu pogoń za nowoczesnością oraz tęsknota za zachodnim stylem życia obecna jest w tym samym stopniu, co tradycyjna herbata i konserwatywny czador.
Podczas tej wycieczki przekonacie się Państwo, że Islamska Republika Iranu nie musi brzmieć groźnie, ale pięknie – w otoczeniu starodawnej architektury, niesamowitej przyrody i niezwykle gościnnych mieszkańców, zapewniamy, że poczujecie się Państwo bezpiecznie i radośnie!
Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Teheranu.
W nocy zameldowanie w hotelu. Rano po śniadaniu przejazd do ponadtysiącletniego miasta Qazvin. Następnie zwiedzanie wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO miasta Soltaniyeh. Zostało ono wybudowane w XIV wieku przez ówczesnych mongolskich władców Iranu i przez krótki czas było stolicą Persji. Kiedyś nazywane było największym i najwspanialszym miastem świata. Do dnia dzisiejszego znajdują się tam zabytki wspaniałej historii. Dojazd do miasta Zanjan, odwiedziny na bazarze. Jest to najdłuższy kryty bazar w Iranie. Znajduje się w nim ok. 940 sklepów! Można na nim znaleźć biżuterię, owoce, płótna i wiele innych skarbów wschodu. Po południu powrót do hotelu i nocleg w Zanjan.
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Tebrizu. Po drodze zwiedzanie stanowiska archeologicznego Takhte Soleyman (lista UNESCO), zwanego także „ogniem wojowniczych króli”. Jest to cytadela położona na krawędzi wygasłego wulkanu. Według legendy w jej pobliżu sam Król Salomon uwięził w głębokich kraterach potwory, oraz napełnił jeden z kraterów wodą. Do dziś podziwiać tu można świątynię zaratusztriańską wybudowaną za czasów panowania dynastii Sasanidów (III – VII w n.e.). Po całym dniu zwiedzania nocleg w hotelu w Tebrizie.
Po śniadaniu poranny wyjazd pod granicę z Azerbejdżanem i zwiedzanie armeńskiego klasztoru św. Tadeusza. Czarny Klasztor, bo i tak jest zwany, według legendy powstał w I w n.e. Uważa się, że jest to jeden z pierwszych klasztorów chrześcijańskich. Jego patron, św. Tadeusz, ewangelizował tereny dzisiejszego Iranu. Za swoje działania poniósł śmierć męczeńską. Klasztor dalej przyjmuje wiernych i mimo wielu przebudów zachowały się tysiącletnie fragmenty. Po zwiedzaniu powrót do hotelu w Tebrizie.
Zwiedzanie Tebrizu. Wizyta na starym mieście i bazarze wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Bazar jest jednym z najważniejszych miejsc w tym ogromnym mieście. Do dzisiaj ma wielkie znaczenie. W czasach starożytnych znajdował się na trasie Jedwabnego Szlaku i spotykali się na nim handlowcy z całego ówczesnego świata. Zwiedzanie Błękitnego Meczetu. Powstał on za czasu rządów plemion tureckich, kiedy Tebriz był stolicą całego regionu. Nocą przejazd pociągiem do Teheranu.
Przejazd do Qom. W Qom zwiedzanie domu ajatollaha Chomejniego i głównego meczetu; oglądanie niezwykłego miasta, w którym rozpoczęła się rewolucja irańska w 1978 r. Z Qom przejazd do Kaszanu. Zwiedzanie klasycznego perskiego ogrodu Fin, którego forma i architektura sięgają swoimi korzeniami początków imperium perskiego. W ogrodzie zwiedzimy między innymi łaźnie, w których w XIX w. rozegrały się dramatyczne wydarzenia. Zwiedzanie także jednego z tradycyjnych domów (Dom Tabatabaiego). Wieczorem spacer po mieście, będący doskonałą okazją do spróbowania tradycyjnej irańskiej kuchni w którejś z miejscowych restauracyjek. Nocleg w Manouchehri – w tradycyjnym hotelu.
Rano wyjazd z Kaszanu na wycieczkę do trzech niezwykłych miejsc: Nuszabad, Niasar i Abyaneh. W Nuszabad zwiedzanie niedawno odkrytego podziemnego miasta. W Niasar oglądanie procesu produkcji wody różanej i okazja do zakupów, a także zwiedzanie jaskini mitraistycznej. W Abyaneh, miejscowości, której mieszkańcy wciąż ubierają się w tradycyjne stroje, oglądanie charakterystycznych domów z czerwonej gliny. Wieczorem przejazd na nocleg do Isfahanu trasą wzdłuż posterunków ochrony zlokalizowanych przy ośrodkach atomowych.
Zwiedzanie Isfahanu, miasta wielu bezcennych zabytków. Spacer po głównym placu miasta Naqsz-e Dżahan, zwiedzanie meczetu Imama uznawanego za jeden z najpiękniejszych w świecie islamskim, wreszcie rozwiązanie zagadki - dlaczego Pałac Czterdziestu Kolumn ma ich tylko dwadzieścia? Wieczorem obserwacja życia tubylców, które toczy się wokół mostu Si-o-Se Pol, gdzie Irańczycy wspólnie palą fajkę wodną i śpiewają. Nocleg w Isfahanie.
Kontynuacja zwiedzania Isfahanu. Spacer po tętniącym życiem od wczesnego rana tradycyjnym bazarze, który rozciąga się wokół placu Naqsz-e Dżahan. Odwiedziny w warsztacie miniaturzysty, tradycyjnym sklepie z dywanami, następnie zapoznanie się z metodą, którą wykonuje się wzory na tradycyjnych obrusach. Okazja do zakupów i obserwowania zwykłych Irańczyków przy herbacie. Po południu wizyta w ormiańskiej katedrze w dzielnicy Dżulfa.
Przejazd do Jazdu, miasta będącego centrum kultury zoroastryjskiej, charakteryzującego się świetną architekturą, przystosowaną do pustynnych warunków klimatycznych. Zwiedzanie meczetu piątkowego, świątyni zoroastryjskiej, gdzie płonie wieczny ogień, spacer po labiryncie uliczek starego miasta a wieczorem wizyta w tradycyjnej irańskiej siłowni na przygotowanym pokazie. Nocleg w hotelu w Jazdzie.
Przejazd do Wież Milczenia znajdujących się obok Jazdu – miejsca pochówku zaratusztrian. Następnie wycieczka do Czak-Czak – zoroastryjskiej świątyni znajdującej się w wielkiej skale na środku pustyni. Na uczestników czekają opowieści o pierwszej monoteistycznej religii na świecie. Nocleg w hotelu w Jazdzie.
Przejazd w stronę Szirazu, popołudniowe zwiedzanie miasta: cytadeli, odwiedziny w mauzoleach poświęconych pochodzącym stąd najsłynniejszym poetom irańskim ‒ Hafezowi oraz Sadiemu.
Podróż z Szirazu do Pasargady – dawnej stolicy Persji. Wycieczka do Naqsze Rostam – miejsca spoczynku perskich królów, widocznego z daleka, bo wykutego wysoko w skale. Następnie przejazd do legendarnego Persepolis – w przeszłości miasta-potęgi, stolicy Persji, jednego z najpotężniejszych imperiów świata starożytnego. Po południu wycieczka na bazar, a potem zwiedzanie Muzeum Pars, z unikatową ekspozycją malarską oraz pochodzącego z XVIII wieku meczetu Vakil. Wieczorem przelot z Szirazu do Teheranu. Nocleg w Teheranie.
Zwiedzanie Teheranu: Pałacu Golestan dynastii Kadżarów, skarbca znajdującego się w Banku Centralnym i kryjącego niezwykle cenne pamiątki ostatniej dynastii królewskiej Iranu, oraz słynnego Pawiego Tronu, następnie byłej ambasady Stanów Zjednoczonych ‒ obecnie ośrodka paramilitarnej organizacji basidżów, otoczonej murami z politycznym graffiti. Jeśli czas pozwoli wizyta na cmentarzu Dulab i kościele katolickim. Transfer na lot powrotny do Polski.
Powrót do Polski.
Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.