Zapraszamy do Tybetu na szczególne wydarzenie – Festiwal Jogurtu. Odbywa się ono w pierwszym tygodniu siódmego miesiąca księżycowego w klasztorze Drepung. O świcie lamowie i mnisi przenoszą i rozwieszają ogromną tankę na wzgórzu za klasztorem. Potem odbywają się przedstawienia i słynne opery tybetańskie na głównym dziedzińcu klasztoru.
Nazwa Festiwal Jogurtu pochodzi od obyczaju urządzania w tym dniu przez Tybetańczyków pikników w parkach i spożywania jogurtu z jaka (dri). Warto właśnie w tym okresie odwiedzić Tybet, by być świadkiem wspólnego świętowania, zwiedzając oczywiście najważniejsze miejsca całego regionu.
Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.
Zbiórka na lotnisku w Warszawie i wylot do Chin.
Przylot na lotnisko w Pekinie. Wycieczka po Pekinie: Zakazane Miasto, Świątynia Nieba, Plac Tiananmen. Transfer na dworzec kolejowy i zakwaterowanie w przedziałach sypialnych (4-osobowych). Przejazd do Lhasy. Noc w pociągu.
Kontynuowanie przejazdu pociągiem.
Po południu po przyjeździe do Lhasy załatwianie formalności, spotkanie z lokalnym przewodnikiem (Tybetańczykiem) i transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu w zabytkowej dzielnicy Lhasy. Wieczór wolny na aklimatyzację i spacer po mieście. Nocleg.
Całodniowe zwiedzanie Lhasy. Wycieczka do Tybetu nie byłaby kompletna bez obecności w jakże istotnym Pałacu Potala z V wieku, dawnej siedziby Dalajlamów. Następnie spacer na słynnym Barkhol Market, który jest sercem starego miasta. Odwiedzenie Świątynie Jokhang – celu pielgrzymek z całego Tybetu. To najbardziej czczone sanktuarium w całym regionie. Nieustannie tętni ono żarliwymi modlitwami wiernych. Nocleg w hotelu.
Przed świtem przejazd do Klasztoru Drepung, żeby uczestniczyć w ceremonii rozwieszenia tanki. Tanka jest pokazywana tylko raz do roku w czasie Festiwalu Sho Tun, a po ceremoniach zwijana i chowana w klasztorze. Uczestnictwo w ceremoniach w klasztorze i w uroczystej procesji. Potem przejazd do Norbulinki, gdzie znajduje się miejsce na rodzinne pikniki Tybetańczyków, którzy piją świąteczny jogurt. Zwiedzanie Pałacu Letniego Dalajlamów w Norbulince. Po południu wizyta w Klasztorze Sera, budowli z XV wieku, który kształcił mnichów buddyjskich. Obecnie zamieszkuje go zaledwie kilkuset mnichów, ale warto przyjrzeć się im jak po południu w ogrodzie przepytują się z wersetów Tandżuru. Jest to słynna debata mnichów. Powrót do Lhasy na nocleg w hotelu.
Rankiem przejazd do jeziora Yamdrok Tso położonego na 4408 m n.p.m. Jezioro uważane jest przez Tybetańczyków za święte i jest czczone jak talizman, odzwierciedla duszę narodu tybetańskiego. Jest ono także widoczne ze szczytu przełęczy Kamba-la (5030 m n.p.m.). W ładną pogodę nabiera ono bajecznego odcienia ciemnego turkusu. Opuszczenie Yamdrok Tso jest tak samo spektakularne jak przybycie do jego brzegów, ponieważ trzeba się zmierzyć z przełęczą Karo La. Widoki z tego miejsca na lodowiec Nojin Kangtsang są naprawdę imponujące.
W dalszej kolejności przejazd do miasteczka Gyantse. Gyantse zachowało urok i atmosferę dawnego XIV-wiecznego Tybetu, gdzie mieszkańcy żyją w tradycyjny sposób. Jego nazwa widniała w roku 1904 na czołówkach gazet, kiedy to pułkownik Younghusband poprowadził brytyjską ekspedycję na Tybet i pokonał tam tybetańską armię. Jako skrzyżowanie głównych szlaków handlowych Indii, było niegdyś znane z doskonale tkanych dywanów. Teren jest otoczony imponującą ścianą, za którą znajdowało się 19 klasztorów z dominującą nad nimi fortecą ulokowaną na pobliskiej górze. Zwiedzanie świątyni Pelkhor Chode, która została założona w XV wieku i jest doskonale utrzymana. Wiele ze znajdujących się tu posągów i malowideł pamięta czasy założenia klasztoru. Następnie wizyta w najwspanialszej budowli tej okolicy, XV-wiecznym Kubrum. Budynek ten stanowi jedną z najbardziej wyjątkowych i imponujących konstrukcji w Tybecie. Składa się z 6 pięter, znajdują się w nim m.in. Sala Buddyjska oraz Sala Modlitwy a także 112 kaplic. Ściany budowli przystrojone są religijnymi malowidłami. Budynek szczęśliwie przetrwał wszelkie katastrofy, bitwy i rewolucje. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.
Przejazd do drugiego co do wielkości miasta Tybetu - Shigatse. Shigatse leży na zbiegu dwóch rzek: Naang-chu i Brahmaputra. Zwiedzanie klasztoru Tashilunpo, siedziby Panchen Lama, ze szczytem Drolmari (Góra Tary) w tle. Klasztor ten lśni w słońcu każdego poranka. Jest położony w zachodniej części Shigatse i znany także jako Góra Chwały. Został założony w 1447 roku przez krewnego i wyznawcę Tsongkhapa (założyciela szkoły Gelukpa) - Gendun Drup. Gendum Drup otrzymał pośmiertnie tytuł Pierwszego Dalajlamy. Ze względu na swój związek z założycielem Geluk, klasztor Tashilunpo jest zaliczany do grupy sześciu najważniejszych klasztorów. Po zwiedzaniu wizyta na lokalnym bazarze. Czas wolny. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.
Rankiem zaraz po śniadaniu przejazd do stóp bazy Mt. Everest (poniżej 5300 m n.p.m.), z której wyruszają od strony tybetańskiej wszystkie ekspedycje i wyprawy wspinaczkowe na najwyższą górę świata. Trekking do punktu widokowego, ok. 40 min w jedną stronę. Noc w hotelu.
Podziwianie wschodu słońca i spektaklu "zapalania szczytów" nad Mt Everest z tarasu hotelowego. Śniadanie. Po śniadaniu przejazd do Shigatse. Odpoczynek. Nocleg w hotelu.
Po śniadaniu przejazd do Lhasy. Czas na zakupy. Nocleg w hotelu.
Przejazd 40 km na lotnisko i przelot do Polski.
Lądowanie na lotnisku Okęcie w Warszawie.
Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.