Kaukaski kalejdoskop

Baku Gobustan Szeki Signagi Mccheta Kazbegi Tbilisi Kutaisi Batumi Bordżomi Achalcyche Wardzia Gyumri Erywań i okolice

Zapraszamy na wyprawę do Azerbejdżanu, Gruzji i Armenii. W trakcie tej wycieczki przekonacie się Państwo, iż różnorodności krajobrazowej  regionu towarzyszy różnorodność kulturowa. Podróż na słoneczne Zakaukazie jest bowiem jak mityczna wyprawa po Złote Runo. W jej trakcie stykamy się z różnymi ludźmi, językami, kulturami, dziejami i tradycjami. Wszystko dzieje się tu jak w kalejdoskopie, czyniąc nas bogatszym o rozliczne przeżycia i doświadczenia (tak smakowe, jak i intelektualne), po których wspomnienia nieprędko przeminą…
Zobacz program wycieczki

 

Kaukaski-kalejdoskop

Cena

2.200 USD
I rata: 300 USD + koszt biletu lotniczego płatne przy zapisie II rata: 1.900 USD płatne 30 dni przed wyjazdem

Terminy

14.05.2025 - 28.05.2025

20.08.2025 - 03.09.2025


Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65





Cena obejmuje

  • zakwaterowanie w hotelach 4*, w pokojach dwuosobowych,
  • wyżywienie: śniadania w dniach 2-14, lunche w dniu 4 oraz 13, wszystkie kolacje (z wyłączeniem dnia 1 i 4),
  • bilety wstępu,
  • wszystkie przejazdy na trasie,
  • opiekę polskiego, lokalnego pilota,
  • opiekę lokalnych przewodników,
  • podatki i opłaty parkingowe,
  • ubezpieczenie KLA, NNW, KR oraz bagażu.

Cena nie obejmuje

  • biletów lotniczych na trasie Warszawa ‒ Baku, Erywań ‒ Warszawa,
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego: 460 USD,
  • napiwków,
  • wizy do Azerbejdżanu: 25 USD

Plan wyjazdu

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie. Przelot do Baku. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

Dzień 2

Przejazd do Gobustan. Wizyta w muzeum malunków naskalnych na otwartym powietrzu, zabytku z listy UNESCO oraz w Muzeum Archeologicznym. W drodze powrotnej postój na zdjęcie przy starej platformie wiertniczej. Podziwianie wulkanów błotnych, z których słynie Azerbejdżan. Zwiedzanie Baku: widok na panoramę miasta, spacer po Starym Mieście: Pałac Szirwanszachów, Wieża Dziewicza, karawanseraj – zajazd dla karawan oraz rynek. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w Baku.

Dzień 3

Przejazd w stronę gór Kaukazu, na północny-zachód Azerbejdżanu. Suchy krajobraz ustąpi miejsca bogatym w lasy górzystym terenom. Po drodze oglądanie mauzoleum tajemniczego Dri Baba w Maraza, cmentarza Yeddi Gumbez oraz VIII-wiecznego meczetu Dżuma w Samahi. Dalsza droga do Szeki. Zwiedzanie Letniego Pałacu chanów Szeki, z przepięknymi freskami i witrażami, meczetu i karawanseraju. Wieczorem kolacja. Nocleg w Szeki.

Dzień 4

Po śniadaniu przejazd do Logodeczi, punktu granicznego z Gruzją. Następnie do Gurdżani, po drodze odwiedziny w gospodarstwie rolniczym, gdzie będzie możliwość zapoznania się z tradycyjną gruzińską metodą produkcji wina, odmienną od europejskiej. Lunch z domowych potraw i wina u gościnnych gospodarzy. Dalsza droga do XVIII–wiecznego miasteczka Signagi z zachowaną dawną architekturą, skąd roztaczają się malownicze widoki na góry Kaukazu. Zwiedzanie Bodbe – klasztoru z IV wieku, gdzie spoczywa św. Nino, święta z Kapadocji, która w IV wieku nawróciła Gruzinów na chrześcijaństwo. Nocleg w Signagi.

Dzień 5

Przejazd w stronę dawnej stolicy i głównego ośrodka religijnego Gruzji – Mcchety. Wizyta w monastyrze Dżwari z VI wieku oraz katedrze Sweti Cchoweli, tzw. „katedrze życiodajnej kolumny”, w której znajduje się fragment szaty Jezusa. Oba te miejsca ze względu na niezwykłą wartość historyczną zostały wpisane na listę UNESCO. Dalsza podróż Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze zwiedzanie twierdzy Ananuri położonej nad rzeką Aragwi. Przyjazd do Gudauri. Kolacja i nocleg.

Dzień 6

Przejazd do Kazbegi (Stepacminda), spacer przez malownicze doliny i lasy do klasztoru Cminda Sameba usytuowanego na wysokości 2170 m n.p.m. (ok. 3,5 godziny. Przy dobrej pogodzie zapierający dech w piersiach widok na jedną z najwyższych gór Kaukazu – Kazbegi (5047 m n.p.m.). Powrót i przejazd do Tbilisi. Kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 7

Zwiedzanie starej części Tbilisi: XIII-wiecznego kościoła Matechi, synagogi, katedry Sioni. Następie przejazd na punkt widokowy, spacer, po drodze wizyta w twierdzy Narikala – jeden z najstarszej budowli obronnej w mieście i rzut oka na starożytne łaźnie siarkowe. Spacer główną ulicą Rustaweli. Uwieńczenie dnia kolacją w prawdziwym gruzińskim stylu.

Dzień 8

Przejazd z Tbilisi do Kutaisi, drugiego co do wielkości miasta w Gruzji. Zwiedzanie największej atrakcji miasta – monastyru Gelati, ufundowanego w XII wieku przez króla Dawida IV Budowniczego. Następnie wizyta w słynącej z zachwycających formacji naciekowych Jaskini Prometeusza. Po zwiedzaniu przejazd do Batumi. Kolacja i nocleg.

Dzień 9

Po śniadaniu zwiedzanie Batumi, a następnie przejazd do położonego za miastem ogrodu botanicznego, w którym znajduje się ponad 5000 gatunków roślin z całego świata. Klimat panujący w okolicach Batumi jest podobny do klimatu tropikalnego, co stanowi w skali Europy swego rodzaju ewenement i ma swoje przełożenie na okoliczną roślinność. Wieczorem czas wolny. Kolacja i nocleg w Batumi.

Dzień 10

Przejazd do Bordżomi, słynnego gruzińskiego uzdrowiska, które w czasach Związku Radzieckiego było jednym z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych. Spacer po Narodowym Parku Bordżomi, miejscu niezwykle malowniczym i spokojnym, możliwość spróbowania sławnych wód leczniczych. Przejazd do Achalcyche, zwiedzanie Rabati - twierdzy wybudowanej w XII w. Miejsce to podlegało wpływom różnych kultur, stąd poza zamkiem na terenie kompleksu znajdują się ruiny medresy, minaret, meczet oraz kościół. Kolacja i nocleg w Achalcyche.

Dzień 11

Przejazd w stronę Wardzi, skalnego miasta-monastyru, w przeszłości składającego się z ponad 3000 komnat. Obecnie do zwiedzania udostępniono około 300 pomieszczeń, połączonych siecią tuneli, korytarzy i schodów. Następnie przekroczenie granicy z Armenią w Bavra i kontynuowanie podróży do Gyumri. Nocleg w Gyumri.

Dzień 12

Przejazd do Eczmiadzynu (obecnie Wagharszapat), religijnej stolicy Armenii, gdzie znajduje się m.in. najstarsza i najważniejsza katedra ormiańska (kościoły z IV i VII w, lista UNESCO). Następnie przejazd do Erywania, stolicy kraju. Panoramiczne zwiedzanie miasta z przystankiem w punkcie widokowym i przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa. Kolacja i nocleg w Erywaniu.

Dzień 13

Przejazd do Garni i zwiedzanie świątyni, która wraz z cytadelą jest wspaniałym przykładem armeńskich zabytków z czasów helleńskich. Dalsza droga do Gegard, zespołu klasztornego otoczonego górami, wykutego w skale, zabytku UNESCO. Lunch w powrotnej drodze złożony z lokalnych przysmaków u gospodarzy w Garni (okazja przyjrzenia się procesowi pieczenia tradycyjnego pieczywa lawas w podziemnym piecu zwanym tonir). Po lunchu przejazd nad jezioro Sewan – największe w regionio Kaukazu i jedno z najwyżej położonych na świecie (1900 m n.p.m.). Powrót do Erywania i wizyta w legendarnej fabryce koniaku Ararat połączona z degustacją trunków. Wieczorem kolacja; nocleg.

Dzień 14

Rano wizyta w fabryce dywanów. Następnie wycieczka do posiadającego bogatą historię klasztoru Chor Wirap, związanego z postacią Grzegorza Oświeciciela, który wprowadził chrześcijaństwo w Armenii już na początku IV wieku. Klasztor oferuje doskonały widok na zniewalającą swym ogromem, biblijną górę Ararat. Następnie przejazd w stronę klasztoru Norawank – XII-wiecznego centrum kulturalnego i religijnego. Po drodze degustacja lokalnego wina w Areni, w jednej z najlepszych tutejszych winiarni. Powrót do Erywania i kolacja pożegnalna w restauracji z muzyką na żywo. Nocleg.

Dzień 15

Wczesnym rankiem transfer na lotnisko na lot powrotny do Polski. Przylot do Warszawy.

Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65


Szukasz czegoś konkretnego?

test