o nas

Japonia – ciekawostki i opinie 27.04.2012

Ciekawostki o Japonii

Zanim wybierzemy się na wycieczkę do Japonii, warto co nieco opowiedzieć o tym fascynującym kraju, który zaskakuje każdego turystę!

W gościnie u Japończyków
Goszcząc w japońskim domu, należy wziąć ze sobą upominek dla gospodarza. Zaproszenie traktowane jest bowiem jak zaszczyt. Prezent powinien być starannie zapakowany – mogą to być ciasteczka lub jakiś przedmiot z naszego kraju, np. polskie czekoladki.

Ceremonia picia herbaty
Ten japoński zwyczaj stał się popularny jeszcze w XIV wieku – był to sposób spędzania wolnego czasu przez przedstawicieli wyższych warstw społecznych. Podczas parzenia i podawania napoju goście mieli czas, aby podziwiać pomieszczenie, dekoracje, ogród właściciela, a także zastawę stołową.

Górzysty kraj
Co ciekawe, Japonia to wyjątkowo górzysty kraj – góry zajmują aż 70% jego powierzchni! Krajobraz ten to wynik aktywnego podłoża tektonicznego. Jak wiemy, najwyższym szczytem Japonii jest Fuji – warto pamiętać, że to zarazem wciąż aktywny wulkan.

Jemy na ziemi?
Jedną z ciekawostek o Japonii jest sposób spożywania posiłku w tym kraju. Otóż zgodnie z tradycją posiłek jada się, siedząc na ziemi. W restauracjach część turystów jest zaskoczona, gdy widzi specjalne, niskie stoły. Warto dodać, że w Japonii popularny jest głównie ryż, ryby i owoce morza, choć z tych składników nie powstaje jedynie sushi. Również zadeklarowani mięsożercy nie zawiodą się. W Japonii będą mieli okazję spróbować słynnej na cały świat wołowiny z Kobe, mającej renomę niesamowicie soczystej, wyjątkowo delikatnej i bardzo aromatycznej.

Język bez wulgaryzmów
Trudno sobie wyobrazić język, w którym nie ma przekleństw i bardzo ostrych określeń? Otóż jest taki język – to właśnie japoński! Zasób słownictwa obejmuje jedynie niewiele określeń typu „idiota” etc., a co ciekawe, obrazić kogoś można … nie okazując należytego szacunku poprzez zastosowanie uproszczonej formy gramatycznej.

Japonia – wrażenia naszego klienta

Maj 2012

Jest symptomatycznym, że rozmowy o wyjeździe i zwiedzaniu Japonii budzą u każdego z rozmówców zainteresowanie i dzielą oni chęć zwiedzania tego kraju. Po blisko dwutygodniowym zwiedzaniu znacznej części tego kraju, z pełnym przekonaniem potwierdzamy konieczność jego odwiedzenia przez każdego wytrawnego podróżnika. Podróż tę planowaliśmy od wielu lat, a ze względu na ukształtowanie geograficzne archipelagu, wydawało się naturalnym, że rejs ze zwiedzaniem „od strony morza” będzie podróżą pozwalającą zobaczyć najwięcej. Z nieznanych nam powodów aranżacja takiej podróży jest trudna, a jeden z niewielu dostępnych rejsów w 2011 roku został z powodu trzęsienia ziemi i gigantycznego tsunami odwołany.

Zamiast rejsu w 2011 roku zwiedziliśmy więc Borneo, Jawę, Sumatrę, Bali, Malezję, Hong Kong i Singapur. Wciąż jednak obserwowaliśmy odbudowę Japonii i czekaliśmy na dogodny czas i szukaliśmy alternatywnego sposobu jej zwiedzania. Nasze wysiłki włożone w planowanie trasy, wybór najciekawszych do odwiedzenia miejsc, oraz alternatywnych sposobów podróżowania w Japonii zakończyły się wyborem Ex Oriente Lux, jako organizatora i operatora naszej podróży. Grupa składała się z trzech małżeństw, zaś naszym przewodnikiem, pilotem i cicerone był pan Grzegorz Kruk. Podróż rozpoczęliśmy w Tokio a zakończyliśmy w Osace. Zwiedziliśmy, wszystkie możliwe do obejrzenia w tym czasie najistotniejsze dla historii Japonii i najbardziej interesujące dla cudzoziemca miejsca.

Standardowa trasa i długość podróży, została zgodnie z naszymi sugestiami przez Ex Oriente Lux zindywidualizowana. Było rewelacyjnie! Zobaczyliśmy więcej niż oczekiwaliśmy w wyśmienicie do warunków japońskich dostosowany sposób, a więc podróżując kolejami co jest dla użytkowników SBB, Tales, DB czy TGV(by utrzymać niehumorystyczny charakter tej wypowiedzi, nie wymieniam PKP), znakomitym wzorcem do naśladowania. Reasumując: Organizacja i logistyka podróży zapewniona przez Ex Oriente Lux stały na najwyższym poziomie. Przy pełnej otwartości na zmiany i sugestie odnośnie trasy, obiektów, oraz sposobu zwiedzania. Drobiazgową precyzję organizacyjną i dyskretną troskę Ex Oriente Lux dostrzegaliśmy nawet w drobnych szczegółach podróży. Przewodnik/pilot/opiekun podróży pan Grzegorz Kruk jest osobą unikalną i wymarzoną do towarzyszenia w zwiedzaniu Japonii; z wykształcenia jest japonistą, który część swej edukacji uzyskał w czasie kilkuletniego pobytu w Japonii. Jego znajomość języka i otwartość łamie większość barier, zaś znajomość historii tego kraju i jego dzisiejszych realiów pozwala na zrozumienie różnic kulturowych, a po części cywilizacyjnych między Japonią a resztą świata, a co najmniej kulturą zachodu.

Poza zwiedzaniem dało nam to okazję do niekończących się rozmów; żartobliwych, historycznych, krajoznawczych, socjologicznych i kulturowych, było też okazją do doskonałych ćwiczeń intelektualnych i wyciągania wniosków skąd mogą pochodzić pewne zjawiska społeczne i kulturowe obserwowane w społeczeństwie japońskim. Dla ciekawości, hasłowo kilka japońskich ciekawostek spoza programu wycieczki:

Wyjazd był absolutnie udany, pod wieloma względami potwierdzając znane fakty i obrazy. W większości pozwalający poznać inne oblicze Japonii, jak kraju doskonale zorganizowanego, przyjaznego i hermetycznego. Trasa, sposób organizacji godna najwyższego uznania i nie pozostawiające miejsca na udoskonalenia. Zapewniamy także, że podróże po Japonii są bezpieczne także po Hiroszimie i katastrofie w Fukushimie, co dyskretnie sprawdzaliśmy licznikiem G-M. Załączamy kilka fotografii z wyjazdu, ich wyboru dokonaliśmy tak, aby nasze osoby nie przysłaniały treści zasadniczych obiektów. Aby uniknąć posądzeń o nieuzasadnioną reklamę, upoważniłem Ex Oriente Lux, do przekazania mego kontaktu osobom rzeczywiście zainteresowanych wyjazdem, którym gotów jestem udzielić dodatkowych informacji telefonicznie.

GW

Tokio

01 02

Nikko

03

Tokijskie metro

04

Szef ceremonii prezentuje wołowinę z Kobe

05 06


Szukasz czegoś konkretnego?