Malezja

Klimat

Malezja jak i Borneo jest miejscem tropikalnym, o klimacie równikowym. Podczas całego roku jest gorąco i wilgotno, ze średnią temperaturą we wczesnych godzinach rannych od 23°C do 32°C – podczas dnia. Charakterystyczne są dwie pory deszczowe. Pierwsza wywołana północno-wschodnim monsunem, występująca pomiędzy listopadem a lutym, z dużymi opadami deszczu, druga zaś, z  nieco lżejszymi opadami, w  okresie od czerwca do października. Pomimo pory deszczowej klimat jest dość stabilny w ciągu roku.

Zdrowie

W Malezji i na Borneo nie są wymagane żadne szczepienia ochronne, niemniej jednak warto przed wyjazdem zaszczepić się przeciw WZW typu A i B, tężcowi i durowi brzusznemu.

Na terenie Malezji, poza dużymi ośrodkami miejskimi i sporymi miejscowościami turystycznymi, występuje pewne zagrożenie chorobami przenoszonymi przez komary: malarią, dengą i japońskim zapaleniem mózgu, szczególnie podczas wypraw trekkingowych przez dżunglę i obszary wiejskie. Należy więc koniecznie wyposażyć się w silne środki odstraszające komary i inne insekty, jak również zalecane jest profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych.

Podczas spożywania posiłków należy przestrzegać zasad higieny, unikać jedzenia, które wydaje nam się nieświeże i przede wszystkim pić jedynie wodę butelkowaną, a owoce jeść wyłącznie po obraniu ze skóry.

Zalecamy zabranie ze sobą standardowego zestawu leków: tabletek przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych, środków dezynfekujących, plastrów. Osoby stale przyjmujące leki muszą upewnić się przed wyjazdem, że zabierają ze sobą odpowiedni zapas medykamentów.

Ze względu na wysokie temperatury obowiązkowo należy również wyposażyć się w silny krem przeciwsłoneczny, nakrycie głowy i okulary, bo w strefie równikowej nie ma żartów z oparzeniami wywołanymi podczas nawet stosunkowo krótkiego pobytu na słońcu. Warto również pamiętać o piciu dużej ilości płynów.

Usługi medyczne w Malezji są tanie, ale na niskim poziomie. Lepiej jest korzystać z usług prywatnych gabinetów lekarskich, które są droższe, za to dużo lepsze.

Transport

Pierwszy etap podróży to przelot z Warszawy do jednego z europejskich portów lotniczych (zajmuje ok. 2-3 godziny). Przelot główny z Europy do Kuala Lumpur trwa ok. 11-12 godzin.

W trakcie wycieczki na Borneo przelatujemy samolotem do Kuchingu (ok. 2 godz.), inne lotnicze połączenia wewnętrzne trwają ok. 1 godziny. Poza tym transport odbywać się będzie łodziami motorowymi, busami i jeepami w zależności od specyfiki terenu.

W Malezji podczas przemieszczania się między częścią kontynentalną a Borneo przeprowadzana jest kontrola paszportowa (wszelkie formalności wyglądają podobnie jak przy przekraczaniu granicy).

Zakwaterowanie

Podczas pobytu proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* i 4* w pokojach 2-osobowych twin (z 2 osobnymi łóżkami).

Wyżywienie

Kuchnia malajska  jest podobna do kuchni indonezyjskiej – bogata w przyprawy i mleko kokosowe. Większość dań składa się z ryżu z warzywami z dodatkiem ryb, kurcząt i innych mięs (z wyjątkiem wieprzowiny). Najbardziej znaną potrawa malajską jest sataya. Są to kawałki marynowanego mięsa wołowego lub drobiowego opiekane na węglu drzewnym i podawane w smacznym sosie z orzeszków ziemnych.

Jedzenie na Borneo jest zaś pod dużym wpływem kuchni chińskiej. W potrawach dominuje ryż i makaron mee przyrządzane w różnoraki sposób. Popularne są  dania rybne, w większości smażone w aromatycznych przyprawach i sosie. Na Borneo  charakterystyczną potrawą  jest hinava – surowa krojona ryba marynowana w soku z limonki i ziołach.

Waluta

Walutą obowiązującą jest malajski ringgit (RM albo MYR), który dzieli się na 100 senów. Orientacyjnie 1 RM to  równowartość 1 polskiej złotówki. (przelicznik walut: www.xe.com).

Pieniądze najlepiej wymieniać w kantorach i bankach, jak również w niektórych większych hotelach. Karty kredytowe w hotelach i dużych sklepach są powszechnie akceptowalne.

Bezpieczeństwo

Malezja jest uważana za bezpieczną, a mieszkańcy za wyjątkowo przyjaznych, choć niestety zdarzają się kradzieże damskich torebek dokonywanych przez złodziei na motocyklach oraz drobne kradzieże uliczne. Zagrożenie terrorystyczne jest znikome. Na wodach przybrzeżnych Malezji, w cieśninie Malakka i na wschodnim Borneo występuje zjawisko piractwa morskiego, które nie dotyczy jednak turystów podróżujących w zorganizowanych grupach.

Inne

Różnica czasu między Polską a Malezją wynosi latem +6 godzin.

Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 240 V (50Hz). Do gniazdek pasują wtyczki typu G (brytyjskie), także warto zaopatrzyć się w odpowiedni adapter.

Na Borneo jak i w Malezji powszechny jest zwyczaj targowania się –  nie dotyczy on ustalonych cen w hotelach, sklepach i restauracjach. Na targach czy straganach powszechną praktyką jest negocjowanie cen.

Zwyczaj powitalnego uścisku dłoni jest powszechnie znany, ale niekoniecznie mile widziany wobec muzułmańskich kobiet. Tradycyjne  męskie przywitanie to delikatnie dotknięcie obiema rękami dłoni witanej osoby, ale bez ściskania.

Trzeba zawsze pamiętać, by zdjąć obuwie przez wejściem do malajskiego domu, świątyni czy meczetu.

Bardzo źle widziane jest wskazywanie palcem wskazującym (chcąc coś pokazać wskazujemy kciukiem opartym na pięści).

Odkryj nasze wycieczki i podróże do Malezji


Szukasz czegoś konkretnego?

test